Dlaczego warto skorzystać z usługi projektowania wnętrz?

Andrzej Winnicki
27.05.2022

Projektowanie przestrzeni domowych to nie lada wyzwanie i nie wszyscy czują się na siłach, żeby dobrze zaplanować każdy metr kwadratowy swojego domu czy mieszkania. Z pomocą przychodzi projektant wnętrz, którego wiedza i doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwalają spełniać wszelkie oczekiwania klientów, również tych bardzo wymagających. Przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z usług designerów.

Czy samodzielne projektowanie wnętrz to dobry pomysł?

Aranżacja wnętrz i zaplanowanie wszystkich prac od początku do końca nie jest proste. Możemy z łatwością wybrać kolor ścian czy podłóg, a także odwiedzić sklep meblowy w celu znalezienia odpowiednich dla siebie mebli. W przypadku elementów wyposażenia przeznaczonych do salonu z pewnością postawimy na wygodę i komfort. W kuchni liczyć się będzie przede wszystkim funkcjonalność, a w łazience estetyka i porządek, dlatego bez wątpienia zdecydujemy się na ceramikę i meble łatwe w czyszczeniu. Jednak sam wybór to nie wszystko. Bardzo istotne jest uzyskanie spójności i harmonii, co możliwe będzie wyłącznie przy odpowiednim dopasowaniu wszystkich elementów ze sobą, a także kolorystyki panującej w danym wnętrzu.

Po pomalowaniu ścian, położeniu podłóg i skręceniu mebli, pomimo że wszystko szło zgodnie z planem, może się okazać, że efekt nie spełni oczekiwań. Jak to możliwe? Niestety meble, które oglądamy w katalogach czy w sklepach mogą zupełnie inaczej prezentować się w każdym świetle, podobnie jak farby na próbnikach. Ponadto może się okazać, że wybrane obicie sofy zupełnie nie pasuje do odcienia paneli, a kolor ścian wizualnie pomniejsza przestrzeń i zaburza przytulną atmosferę, na której nam zależało. 

Tego rodzaju błędy mogą zupełnie odebrać nam radość z przebywania we własnych czterech ścianach, a także być bardzo kosztowne. Aby ich uniknąć i jednocześnie zaoszczędzić, warto zdecydować się na usługi świadczone przez projektanta wnętrz, gdyż nikt nie oszacuje możliwości naszego mieszkania lub domu lepiej niż profesjonalista.

Projektowanie mieszkań i domów – nieoceniona pomoc projektanta

Zdecydowanie skorzystanie z pomocy projektanta to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko pozwoli cieszyć się wymarzonymi wnętrzami, ale także umożliwi dokładne oszacowanie budżetu, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek i rozczarowań. 

Doświadczony projektant weźmie pod uwagę najdrobniejsze szczegóły, w tym między innymi funkcjonalne zorganizowanie przestrzeni, odpowiednie rozmieszczenie instalacji wodnych i elektrycznych oraz źródeł światła. Ponadto zwróci uwagę na dokładny układ pomieszczeń i ich nasłonecznienie. Z pewnością wykorzysta każdą wnękę i zaproponuje rozwiązania, na które trudno byłoby wpaść bez odpowiedniego doświadczenia, umiejętności planowania i kreatywności. Profesjonalista nie tylko pomoże zaaranżować wnętrza, ale także skupi się na stworzeniu kompleksowego projektu, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników oraz możliwości danej przestrzeni.

Niestety projektanci wnętrz często potwierdzają, że z ich usług korzystają klienci, którzy zawiedli się na ekipie budowlanej lub gdy samodzielnie popełnili błędy i nie mają pomysłu na ich samodzielną naprawę.

Jak przygotować się na rozmowę z projektantem wnętrz?

Rozmowa z projektantem to pierwszy i jednocześnie najważniejszy etap współpracy. Na spotkanie warto udać się z głową pełną pomysłów, wizją i wstępnym planem na aranżację. Przekazanie wszelkich szczegółów i omówienie ich podczas rozmowy pozwoli poznać indywidualne potrzeby klienta oraz zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Projektanci wnętrz to prawdziwi pasjonaci, którzy nie opierają się na gotowych i ogólnodostępnych zestawieniach. Dla nich każda realizacja stanowi oddzielny, indywidualny projekt, który nie ma związku z inspiracjami czy zdjęciami znalezionymi w magazynach wnętrzarskich. 

Coraz częściej projektanci nie skupiają się wyłącznie na aranżacji wnętrz i oferują znacznie szersze usługi. Poza wyborem elementów wyposażenia, podłóg czy kolorów ścian, przedstawiają listę zakupową z wszelkimi szczegółami i adresami sklepów, w których można złożyć zamówienie na konkretne produkty. Niekiedy zakres usług jest jeszcze szerszy, a skorzystanie z nich jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na brak czasu i niedobór pomysłów związanych z aranżacją wnętrz.

Projektowanie wnętrz – postaw na kompleksową usługę

Gdy już zdecydujesz się na wsparcie profesjonalisty podczas aranżacji domowych pomieszczeń, warto wybrać firmę oferującą kompleksowe usługi. Niektórzy projektanci wnętrz, poza wykonaniem projektu, mogą zaproponować znacznie szerszy zakres czynności ze względu na bliską współpracę z fachowcami specjalizującymi się w pracach budowlano-remontowych. 

Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe dla klientów, gdyż kompleksowe wykończenie wnętrz pod klucz likwiduje konieczność szukania ekip i przekazywania wizji omówionych wraz z architektem. W takim przypadku często pominięcie drobnego szczegółu może stać się problematyczne i zupełnie zepsuć wymarzoną aranżację bądź niekorzystnie wpłynąć na funkcjonalność przestrzeni. 

Gdy skorzystamy z kompleksowych usług, w pierwszej kolejności projektant wnętrz omówi projekty poszczególnych pomieszczeń, zwracając przy tym uwagę na najdrobniejsze detale. Następnie, po pełnej akceptacji klienta, przekaże projekty wnętrz wykonane wspólnie z klientem zaprzyjaźnionym ekipom budowlanym, które przeprowadzą prace wykończeniowe. Dzięki temu właściciel mieszkania czy domu nie będzie musiał martwić się o zakup niezbędnych materiałów, gdyż wszystko będzie leżeć po stronie fachowców. W najszerszych pakietach usług specjaliści zajmują się także zakupem sprzętów AGD i RTV oraz mebli, dzięki czemu klient może wprowadzić się do gotowych wnętrz.

Partnerem artykułu jest firma baltic-interiors.com.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.