Dlaczego warto mieć kompostownik w ogrodzie?

Andrzej Winnicki
09.03.2022

Kompostownik, popularnie nazywany kompostem, to specjalne miejsce w ogrodzie, w którym składujemy różne odpady bioorganiczne – czy to z domowej kuchni, czy właśnie z ogrodu. Świetnie sprawdza się do gromadzenia skoszonej trawy, resztek jedzenia, gałęzi i liści. Jeśli nadal go nie masz, to czas najwyższy zabrać się za jego zbudowanie, co nie jest ani trudne, ani kosztowne. Dlaczego warto mieć kompostownik w ogrodzie? Najważniejsze argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Sposób na utrzymanie porządku

W każdym ogrodzie powstają różnego rodzaju odpady, z którymi trzeba coś zrobić. Nie można ich podrzucić na sąsiednią działkę, nie można wywozić do lasu czy wyrzucać do pobliskiego rowu melioracyjnego. W dodatku od lat obowiązuje zakaz spalania zielonych odpadów w przydomowym ogrodzie.

Kompostownik stanowi idealne rozwiązanie, ponieważ przez cały sezon, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, możesz gromadzić w nim skoszoną trawę, zgarbione liście, resztki przyciętych drzewek i krzewów etc. W ten sposób utrzymasz porządek w ogrodzie.

Zyskasz darmowy nawóz

Pamiętaj, że odpady zielone gromadzone w kompostowniku na pryzmie z czasem zaczną być poddawane naturalnym procesom gnilnym, co skończy się wyprodukowaniem z nich bardzo żyznej gleby – hummusu. To cenny nawóz, który możesz wykorzystać do podsypywania roślin ozdobnych czy nawożenia trawnika, nie musząc już kupować gotowych produktów w sklepie ogrodniczym. Czysta oszczędność i jaka satysfakcja!

Rozwiązanie problemu odpadków z domowej kuchni

Kompostownik może być miejscem składowania nie tylko odpadów zielonych, ale też wszelkich resztek spożywczych z domowej kuchni, jak obierki z warzyw, skorupki od jajek, resztki mięsa, zlewki niewypitej zupy etc. Tym samym nie musisz już przechowywać tych rzeczy w szafce pod zlewozmywakiem czy w śmietniku na zewnątrz, co eliminuje problem much oraz nieprzyjemnego zapachu.

Zaoszczędzisz na wywozie śmieci

Ciekawym i przemawiającym do kieszeni argumentem jest ten ekonomiczny. W dobie bardzo drogiej usługi wywozu odpadów coraz więcej osób szuka mądrych pomysłów na oszczędności, a posiadanie kompostownika jest jednym z najlepszych. Dzięki niemu możesz zrezygnować z odbierania z Twojej posesji tzw. odpadów zielonych, na czym można zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych za osobę miesięcznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.