Dlaczego warto kupić dom pasywny z rynku wtórnego?

Mateusz Nowak
04.11.2021

Na rynku używanych nieruchomości pojawia się coraz więcej domów pasywnych. Są to tzw. budynki zeroenergetyczne, czyli – przynajmniej teoretycznie – niewymagające stosowania dodatkowego źródła ogrzewania. Czy to dobry kierunek dla osób szukających domu z rynku wtórnego? Zdecydowanie tak. Sprawdź, dlaczego warto kupić taki dom i jakie odniesiesz z tego tytułu korzyści.

Bardzo niskie koszty utrzymania

W założeniu domy pasywne są budynkami, które nie generują wysokich kosztów po stronie właścicieli. Co prawda w polskich warunkach klimatycznych trudno jest oczekiwać, że takiego domu w ogóle nie trzeba będzie ogrzewać, natomiast związane z tym wydatki będą raczej symboliczne – zwykle wykorzystuje się do tego powietrzną pompę ciepła lub kocioł elektryczny zasilany przez instalację fotowoltaiczną.

Sukcesywny wzrost wartości nieruchomości

Domy pasywne są bardzo poszukiwane na rynku wtórnym, a w perspektywie kilkunastu lat staną się wręcz standardem. Co za tym idzie ich wartość będzie rosnąć szybciej niż domów wykonanych w tradycyjnej technologii. Coraz wyższe koszty zakupu energii grzewczej i elektrycznej sprawiają, że zaczynamy szukać budynków mieszkalnych pozwalających uzyskać spore oszczędności na ich codziennym użytkowaniu.

Nowoczesna zabudowa

Charakterystyczne dla domów pasywnych jest to, że projektuje się je zgodnie z najnowszymi wzorcami architektonicznymi. Takie budynki prezentują się bardzo nowocześnie, a tym samym efektownie. To idealne rozwiązanie dla osób preferujących minimalistyczną zabudowę z akcentem na funkcjonalność.

Bezproblemowa odsprzedaż w przyszłości

Jak wspomnieliśmy domy pasywne są coraz częściej poszukiwane na rynku wtórnym. Można się spodziewać, że następne pokolenie nabywców będzie rozważać wybór wyłącznie takich budynków, dzięki czemu nie powinno być najmniejszych problemów ze sprzedażą i uzyskaniem wysokiej ceny, gdy zapadnie decyzja o wyprowadzce.

Wysoki komfort mieszkania

Domy pasywne są nie tylko tanie w utrzymaniu, ale też bardzo wygodne. Wyposaża się je w szereg instalacji podnoszących komfort mieszkańców, jak klimatyzacja, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, system inteligentnego domu, automatyczne sterowanie oświetleniem, roletami etc. Wszystko to przekłada się na wygodę codziennego życia.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.