Dlaczego trzeba zaizolować kanały wentylacyjne od systemu rekuperacji?

Mariusz Siwko
04.04.2023

Rekuperacja to coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w nowych mieszkaniach. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania, a przy tym zapewnia bardzo wysoki komfort w okresie letnim (lepsza wymiana powietrza). System rekuperacji można z powodzeniem wykonać samodzielnie, zwłaszcza mając do dyspozycji poddasze nieużytkowe. Decydując się na to koniecznie pamiętaj o zaizolowaniu kanałów wentylacyjnych. Dlaczego to takie ważne? Wyjaśniamy.

Izolacja akustyczna

Jeśli podczas wizyty w domu z wentylacją mechaniczną słyszysz głośną pracę systemu (szum powietrza, stuki, wycie z anemostatów), to jest praktycznie pewne, że inwestor nie dopilnował zaizolowania kanałów wentylacyjnych.

Izolacja pełni funkcję tłumika drgań i hałasów przenoszonych na kanały wentylacyjne np. z innych pomieszczeń czy konstrukcji nośnej dachu i całego budynku. Dzięki niej wentylacja mechaniczna jest praktycznie niesłyszalna.

Izolacja termiczna

Brak izolacji kanałów, zwłaszcza poprowadzonych w pomieszczeniach, w których temperatura zimą jest dużo niższa od temperatury powietrza wywiewanego, to główna przyczyna skraplania się wody w kanałach.

Efekt będzie taki, że mogą pojawić się zacieki na anemostatach, a co gorsza w kanałach mogą się rozwinąć drobnoustroje chorobotwórcze i alergeny, które wywołują ostrą reakcję ze strony układu oddechowego.

Właśnie dlatego nigdy nie należy oszczędzać na izolacji kanałów wentylacyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie