Dlaczego nie warto rezygnować ze stopni kominiarskich na dachu domu?

Antoni Kwapisz
26.08.2021

To zrozumiałe, że inwestor budujący własny dom jednorodzinny próbuje oszczędzać na różnych rzeczach, które wydają się być mało przydatne. Do tej kategorii zaliczymy również stopnie kominiarskie na dachu. Nie ma obowiązku ich stosowania, natomiast zrezygnowanie z nich może się okazać bardzo złym pomysłem. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Brak komunikacji na dachu

Podstawowym powodem, dla którego należy zamontować stopie kominiarskie jest zagwarantowanie sobie i innym osobom możliwości bezpiecznego poruszania się po dachu. Bardzo ułatwią one zadanie na przykład ekipie myjącej dach czy pracownikom firmy, którzy będą w przyszłości montować instalację fotowoltaiczną. Nie ma wygodniejszego sposobu na przemieszczanie się po połaci dachu, niż właśnie zastosowanie stopni kominiarskich.

Problemy z kominiarzem

Co prawda kominiarz nie może nakazać inwestorowi zamontowania stopni kominiarskich, natomiast ma pełne prawo odmówić przeprowadzenia czyszczenia przewodów kominowych jeśli uzna, że poruszanie się po dachu jest zbyt niebezpieczne. W takiej sytuacji inwestorowi pozostanie tylko zamówienie podnośnika koszowego, co jest o wiele droższe, niż jednorazowe zamontowanie stopni przez ekipę dekarską. Warto o tym pamiętać.

Stopnie mogą Ci się bardzo przydać

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak często będą musiały wchodzić na dachy swoich domów. Trudno jest przecież wzywać do każdej drobnostki fachowca. Stopnie będą bardzo przydatne wtedy, gdy:

  • będziesz chciał zamontować antenę na kominie,
  • będziesz musiał usunąć ptasie gniazdo pod dachówką,
  • będziesz zmuszony do poprawienia dachówek po nawałnicy,
  • będziesz chciał umyć nieotwierane okna dachowe.

Przykłady można mnożyć, jednak już te pokazują, że stopnie dachowe są bardzo przydatne, dlatego naprawdę nie ma sensu z nich rezygnować. Zwłaszcza, że domontowanie stopni w przyszłości będzie droższe niż na etapie budowy – nie wspominając już o tym, jak trudno będzie znaleźć ekipę chcącą wykonać tak drobne zlecenie.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie