Dlaczego grzejnik nie grzeje? Możliwe przyczyny

Jerzy Biernacki
22.10.2021

Zimny grzejnik jest sporym problemem w sytuacji, gdy stanowi jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu,  a na dworze utrzymują się niskie temperatury. Nie można więc przejść nad tym do porządku dziennego. Zanim wezwiesz hydraulika sprawdź kilka rzeczy we własnym zakresie. Oto najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których grzejnik nie grzeje.

Zapowietrzenie grzejnika

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna problemu i rzecz, od której wypada zacząć. Na szczęście poradzisz sobie z tym bez pomocy hydraulika. Odpowietrzenie grzejnika jest bardzo proste: na zimnej instalacji odkręcamy głowicę na maksimum (najczęściej cyfra 5), a następnie kluczykiem lub płaskim śrubokrętem delikatnie luzujemy odpowietrznik. Gdy zacznie się z niego wydobywać powietrze, to wiesz już, co było przyczyną tego, że grzejnik nie grzeje.

Po odpowietrzeniu zakręć odpowietrznik i ewentualnie uzupełnij wodę w instalacji.

Zbyt niskie ciśnienie w instalacji

Może się to zdarzyć w sytuacji, gdy instalacja nie jest do końca szczelna i okresowo ubywa z niej woda, co powoduje spadek ciśnienia. Wówczas może wystąpić efekt zimnego grzejnika położonego najdalej od źródła ciepła (kotła grzewczego), zwykle na wyższej kondygnacji. Uzupełnij ciśnienie do wartości około 1,5 bar na zimnej instalacji.

Zamknięty zawór na rozdzielaczu

To drobnostka, ale zdarza się, że przyczyną niegrzejącego grzejnika jest właśnie zakręcenie zaworu obsługującego ten grzejnik na rozdzielaczu – zwykle jest to sprawka dziecka lub dorosłego, który zapomniał odkręcić zawór po przeprowadzeniu jakichś prac przy rozdzielaczu.

Kamień kotłowy

Może się zdarzyć, że w starszej instalacji przyczyną niegrzania grzejnika jest niedostateczny dopływ cieplej wody do kaloryfera. Zwykle wina leży po stronie zakamienienia instalacji – kamień kotłowy latami odkłada się w rurach, powodując zwężenie ich światła. W takiej sytuacji niestety nie obejdzie się już bez interwencji hydraulika. W grę może wchodzić nawet konieczność doprowadzenia nowej rury zasilającej i powrotnej do grzejnika.

Jeśli wszystkie opisane przyczyny zostały wykluczone, a problem nie zniknął, to zostaje już tylko awaria instalacji – może gdzieś jest przeciek, przez co do grzejnika nie dociera gorąca woda. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie