Dlaczego fototapeta cieszy się coraz większą popularnością?

Mariusz Siwko
07.11.2015

Wszystkim tak dobrze znana fototapeta nie jest nową modą czy też nowym wynalazkiem. Otóż fototapeta znana i bardzo modna była w latach 80' i 90'. W tamtych czasach wielki bum na modną fototapetę spowodował, że każdy kto tylko wpadł na pomysł remontowania i odświeżania ścian wybierał właśnie fototapetę, zamiast popularnego malowania. Po jakimś czasie - jak to zwykle z modą bywa - tapeta zniknęła z rynku na jakiś czas, a tym samym została zastąpiona innymi nowinkami i sposobami przyozdabiania ścian.

Wszyscy kombinowali z tapetami, kolorowymi farbami, pigmentami, aż w końcu nadszedł czas na drugie życie fototapety - być może nawet lepsze. Mówi się, że moda odchodzi i wraca - jak widać, trochę prawdy w tym jednak jest.

Dzisiejsza fototapeta natomiast nie jest tą samą fototapetą, która znana była wszystkim dawniej. Zapewne czynników na zmiany w fototapecie jest wiele - nowe pomysły, nowe spojrzenie na świat i potrzeby klientów oraz przede wszystkim - nowe technologie.

Niestandardowe ścianki działowe, czy wymyślne wzory upodobane przez klientów już kompletnie nie robią wrażenia - fototapeta jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom i zadowolić każdego klienta - nawet tego najbardziej wymagającego. Niegdyś fototapety produkowane były w kilku standardowych rozmiarach. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia. Oferta przygotowania fototapety na wymiar nie stanowi żadnego problemu, a zapewne jest to jeden z czynników, który tak mocno wpłynął na wciąż rosnącą popularność owej fototapety.

Skoro mowa o fototapecie to musimy również poruszyć kwestię wzoru - w końcu o to w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Zadaniem fototapety jest zdobić i cieszyć oko domowników. Wcześniej kiedy to fototapeta wchodziła na rynek, klienci mieli do wyboru kilkaset standardowych wzorów, które mogli wybrać ze wzornika. Dzisiaj technologia fotografii jest tak mocno rozwinięta, że o standardowych i oklepanych wzorach w ogóle nie ma mowy. Oczywiście - klient może sobie wybrać standardowy wzór ze wzornika - jeśli ma na to ochotę. Natomiast dzisiaj najważniejsza jest oryginalność i własny pomysł. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na fototapetę z własnego zdjęcia. Jedynym szkopułem jest jakość zdjęcia - w celach zaprojektowania fototapety musi ona być naprawdę dobra, a rozdzielczość naprawdę wysoka. Bez tych parametrów fototapeta nie będzie wyglądać dobrze.

Tak więc śmiało możemy stwierdzić, że fototapeta jest świetnym pomysłem na dekorację ścian dla tych, którzy lubią w pewnym sensie oryginalność.

Właśnie ta oryginalność jest jednym z głównych powodów, dla których fototapeta staje się coraz bardziej popularna i zyskuje znaczną przewagę nad chociażby tradycyjną tapetą ścienną. Przygotowana na wymiar, według dowolnego projektu, w niezliczonej gamie kolorystycznej - czego chcieć więcej? Niektórzy twierdzą, że za niedługo fototapeta znów pójdzie w zapomnienie. Natomiast jak dobrze wiemy - moda wraca i nadchodzi. A dzisiaj fototapeta ma zdecydowanie swoje 5 minut i świetnie to wykorzystuje.

Autorem artykułu jest firma Topago - fototapety to nasza specjalność.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie