To jedna z najczęściej zaniedbywanych czynności konserwacyjnych w domach Polaków. Czyszczenie rynien nie jest może specjalnie przyjemne, ale równocześnie jest konieczne, aby uchronić się przed poważnymi konsekwencjami takiego zaniedbania. Spokojnie można się za to zabrać samemu, o ile oczywiście na przeszkodzie nie stoją względy bezpieczeństwa. W naszym poradniku podpowiadamy, jak przeprowadzić czyszczenie rynien w domu i jak często należy to robić.
Jeśli masz swobodny dostęp do rynien z poziomu gruntu, to wystarczy tylko solidna drabina. Pamiętaj, aby poprosić drugą osobę o asystę i trzymanie drabiny. Znacznie wygodniej byłoby to zrobić z pomocą rusztowania, ale mało kto ma jego elementy w domu, a wypożyczenie jest dość kosztowne. Zostańmy więc przy drabinie.
Poza tym potrzebujesz tylko rękawic i worka na odpady wyciągane z rynien. Czyszczenie najlepiej zaplanuj sobie w bezwietrzny, suchy dzień i przy dodatniej temperaturze.
Zupełnie inaczej będzie to wszystko wyglądać w sytuacji, gdy rynny znajdują się na znacznej wysokości i nie jesteś w stanie się do nich dostać przy pomocy drabiny. Wówczas masz do wyboru dwa rozwiązania: albo wynajmujesz ekipę alpinistyczną, albo podnośnik koszowy. Obie wersje wiążą się oczywiście z kosztami, jednak samodzielne chodzenie po spadzistym dachu bez zabezpieczeń i doświadczenia jest skrajnie ryzykowne.
To już zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkasz. Jeśli wokół domu rośnie dużo drzew liściastych, to oczywiste jest, że rynny będą się znacznie częściej i szybciej zapychać. W takiej sytuacji obowiązkowe czyszczenie przeprowadzamy dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Jeśli natomiast potencjalnych źródeł zanieczyszczeń jest niewiele, wówczas możesz poprzestać na jednorazowym czyszczeniu rynien w ciągu roku: zawsze jesienią.
Dlaczego akurat jesienią? Ponieważ zimą, przy minusowych temperaturach, osady gromadzące się w rynnach będą zamarzać, uniemożliwiając swobodne spływanie wody opadowej. Może to doprowadzić nawet do zalania elewacji czy podciekania wody pod warstwę ocieplenia. Z kolei w przypadku rynien wykonanych z PCV bardzo prawdopodobne jest ich pękanie.
Czyszczenie rynien to mało przyjemny, ale niestety obowiązkowy element dbania o budynek mieszkalny. Bagatelizując to ryzykujesz opisane wcześniej problemy. Kilka godzin pracy w ciągu roku może Cię uchronić przed koniecznością zainwestowania grubych tysięcy złotych w renowację elewacji wraz z warstwą ocieplenia.