Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - jak często je wykonywać?

Antoni Kwapisz
31.03.2020

Panele fotowoltaiczne pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych na ogół instalowane są na dachach, elewacjach lub w innych miejscach, gdzie mogą zostać w optymalny sposób doświetlone. Ze względu na trudny dostęp niejednokrotnie zaniedbuje się myślenie o czyszczeniu powierzchni paneli, z której powinny być jednak regularnie usuwane kurz oraz innego rodzaju śmieci. Jak wykonać czyszczenie paneli i dlaczego warto o tym pamiętać?

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Aby we właściwy sposób ustawić panele fotowoltaiczne używa się konstrukcji montażowych produkowanych m.in. przez firmę El-Sun - https://el-sun.pl/, które pozwalają wykorzystać w optymalny sposób połacie dachowe lub elewacje, dzięki czemu na ogniwa pada najwięcej promieni słonecznych w czasie dnia. Nie powinny być one w żaden sposób zacienione przez okoliczne budynki lub drzewa, dlatego znajdują się na ogół na dość dużych wysokościach, a dostęp do nich jest utrudniony dla przeciętnego użytkownika. Mimo opadów deszczu, które mogą spłukać drobne zanieczyszczenia osiadające na powierzchni paneli, niezbędne jest również dodatkowe czyszczenie, wykonywane co najmniej 1-2 razy do roku.

Dlaczego warto czyścić panele fotowoltaiczne?

Główne zabrudzenia osiadające na panelach to kurz czy zanieczyszczenia z powietrza, które najczęściej zostają spłukane przez deszcz. Potrafią jednak na nich osiadać bardziej trwałe śmieci, pojawiające się zwłaszcza przy opadach zalegającego śniegu. Mogą one gromadzić się w dolnej części modułów, przez co zmniejszają ich efektowność i powodują obniżenie produkcji prądu elektrycznego. Dlatego warto 1-2 razy w roku wyczyścić dodatkowo panele, wykonując to w okresie wiosennym, już po roztopieniu się śniegu oraz ciepłą jesienią, kiedy mogą na nich zalegać zanieczyszczenia po zbiorach polnych.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

Do umycia paneli wystarczy najczęściej czysta woda z węża ogrodowego lub miękką gąbka nasączona łagodnym mydłem i wodą. Nie należy natomiast używać szczotek, które mogą porysować powierzchnię paneli. Pamiętajmy również, że czyszczenie można wykonywać w późnych porach popołudniowych, kiedy na panele nie padają już bezpośrednio promienie słoneczne i nie są one rozgrzane. Mycie paneli w samo południe może grozić ich poważnym uszkodzeniem. Jeżeli panele znajdują się w miejscu trudno dostępnym dla przeciętnego użytkownika - nie ryzykujmy i nie wykonujmy tego rodzaju prac samodzielnie. Na rynku działa obecnie wiele firm zajmujących się profesjonalnie czyszczeniem fotowoltaiki, z których usług możemy skorzystać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.