Czyszczenie dachówki: przeprowadzić samemu czy zlecić ekipie?

Marek Szydełko
23.07.2018

Nie ma dachówki, która się nie brudzi. Każde pokrycie dachowe prędzej czy później traci oryginalny wygląd i pokrywa się wykwitami, mchem oraz innymi zanieczyszczeniami. To oczywiście nie dodaje budynkowi uroku. Czyszczenie dachówki jest jak najbardziej możliwe, a nawet bywa wskazane. Można to zrobić na własną rękę, ale jak się do tego zabrać? Dowiesz się z naszego poradnika.

Jak często czyścić dachówkę?

Wszystko zależy od tego, jak szybko pokrywa się ona zabrudzeniami. Znacznie więcej obowiązków spadnie na barki właścicieli domów położonych w pobliżu terenów leśnych oraz zbiorników wodnych. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością przeprowadzania czyszczenia nawet co 2-3 lata, a w skrajnym przypadku co roku.

Oczywiście wiele zależy tutaj od preferencji estetycznych właściciela budynku. Nie brakuje osób, którym dach pokryty mchem zwyczajnie się podoba i nie zamierzają nic z tym robić. Pamiętajmy natomiast, że silnie zanieczyszczona dachówka może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nawet jeśli nie zamierzasz jej umyć, regularnie zlecaj wykonanie przeglądu stanu pokrycia.

Czyszczenie dachówki krok po kroku

Do czyszczenia najlepiej będzie użyć myjki ciśnieniowej. Potrzebny będzie też bardzo długi wąż doprowadzający wodę (minimum 50 metrowy) oraz przedłużacz do prądu. Na dach możesz wejść wyłazem kominiarskim lub skorzystać ze stopni kominiarskich, o ile w ogóle je masz.

Zdecydowanie najbezpieczniej będzie myć dach z podnośnika koszowego. Sprawdź, czy w okolicy nie ma firmy oferującej wynajem takiego sprzętu. Koszt wynosi przeciętnie 100-150 złotych za godzinę, a średniej wielkości dach umyjesz w ciągu 3-4 godzin.

Jeśli zdecydujesz się na mycie dachu bez pomocy podnośnika, koniecznie zadbaj o własne bezpieczeństwo. Musisz korzystać z uprzęży – najlepiej będzie przymocować ją do komina. Upadek ze znacznej wysokości może się źle skończyć, dlatego nie zgrywaj bohatera.

Lekkie zabrudzenia z powodzeniem usuniesz samą wodą pod wysokim ciśnieniem. Jeśli dach jest bardzo zaniedbany, konieczne może być użycie specjalnych środków chemicznych do czyszczenia powierzchni ceramicznych i betonowych. Mycie zawsze zaczynamy od samego szczytu.

Rada

Przed rozpoczęciem czyszczenia sprawdź, czy wszystkie rynny są drożne. W przeciwnym razie brudna woda zacznie ściekać na elewację.

A może jednak dać szansę fachowcom?

Na rynku nie brakuje firm oferujących profesjonalne czyszczenia dachów. Jeśli masz lęk wysokości, nie dysponujesz myjką ciśnieniową lub po prostu nie chcesz ryzykować, rozważ zlecenie tej pracy fachowcom.

Z jakim kosztem się to wiąże? Średnie stawki w naszym kraju oscylują w granicach 12-13 złotych za metr kwadratowy powierzchni dachu (w cenie jest też użycie środka odgrzybiającego). Jak łatwo policzyć, umycie 300 m2 dachu będzie kosztować około 3600-3900 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie