Czym wykończyć komin?

Krzysztof Jagielski
26.11.2020

Wykończenie komina jest jednym z kluczowych etapów prac murarskich i dekarskich. Komin jest doskonale widocznym elementem budynku, dlatego należy od niego oczekiwać estetycznego wyglądu. Najważniejsze jest natomiast to, aby komin nie był źródłem problemów z zaciekami na poddaszu. Czym go zatem wykończyć, aby połączyć estetykę z funkcjonalnością i trwałością? Najpopularniejsze rozwiązania opisujemy w naszym poradniku.

Tynk cienkowarstwowy

Stosujemy go wyłącznie na ocieplony komin, najczęściej systemowy. Tynk cienkowarstwowy jest tanią i dość estetyczną metodą wykańczania komina. Zwyczajowo ma on wówczas taki sam kolor, jak elewacja budynku. Wadą tego rozwiązania jest natomiast fakt, iż na kominie dość szybko mogą się pojawić nieestetyczne oraz trudne do usunięcia zabrudzenia (zacieki).

Cegła klinkierowa

To prawdopodobnie najpopularniejsza metoda wykańczania komina. Cegła klinkierowa stanowi element jego konstrukcji – komin muruje się z niej od miejsca, w którym przechodzi przez dach. Jest to jednocześnie najdroższa metoda, ponieważ cegła klinkierowa jest kosztowna w zakupie, a do tego trzeba jeszcze doliczyć wykonawstwo. Wielu inwestorów chcąc znaleźć oszczędności decyduje się na wybór tzw. dziurawki – odradzamy takie rozwiązanie, ponieważ praktycznie gwarantuje ono problemy z przeciekaniem komina.

Płytki klinkierowe

Rozwiązanie pośrednie dla tych, którzy nie chcą murować komina z cegły klinkierowej, ale jednocześnie podoba im się wygląd tej okładziny. Płytki klinkierowe są znacznie tańsze niż cegła, jednak pamiętajmy, że aby uniknąć problemów z ich odpadaniem trzeba zadbać o perfekcyjne wykonawstwo. Z tym może być niestety różnie.

Kamień

Wykańczanie komina kamieniem nie jest specjalnie popularne, natomiast warto o tym wspomnieć, ponieważ taka okładzina prezentuje się bardzo ciekawie. Kamienny komin będzie dobrze korespondować z budynkiem o rustykalnej architekturze oraz z dachem pokrytym łupkiem czy strzechą.

Blacha

Prosta, niedroga, a przy tym całkiem estetyczna metoda wykończenia komina. Blacha skutecznie zabezpiecza konstrukcję przed przeciekaniem, jest trwała, a ewentualne błędy wykonawcze można w każdej chwili poprawić. Taki sposób wykończenia komina będzie szczególnie dobrym wyborem w sytuacji, gdy budujemy dom o nowoczesnej, minimalistycznej architekturze, a sam dach również jest kryty blachodachówką.

Struktonit

Coraz modniejsze rozwiązanie, któremu nie można odmówić estetyki. Struktonit to nic innego, jak płytki włóknocementowe, które imitują łupek dachowy. Wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena materiału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.