Czym ogrzać dom?

Mariusz Siwko
16.08.2022

Czy da się ogrzać cały dom kominkiem? Kominek na pewno nie jest zbyt kosztowny. W dodatku, jest naprawdę urokliwy. Jednak, gdy nie masz odpowiedniego wyposażenia, to nie będziesz w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby ciepło zostało równomiernie rozprowadzone, to kominek w domu musi być połączony z instalacją grzewczą. Możesz do tego celu wykorzystać system dystrybucji gorącego powietrza, czyli w skrócie DGP. Kolejną opcją jest wykorzystanie płaszcza wodnego.

Kominek w domu – funkcja grzewcza i rekreacyjna

Nadal zastanawiasz się, czym ogrzać dom? Już spieszymy Ci z pomocą! Jesteśmy zdania, że ogrzanie całego domu kominkiem jest jak najbardziej możliwe. Jednak, aby było to wygodne rozwiązanie, to konieczne jest połączenie tego źródła ciepła z innym. Może to być na przykład ogrzewanie elektryczne, kocioł centralnego ogrzewania lub gazowy.

Musisz mieć świadomość tego, że kominek tak samo, jak wszystkie inne źródła ciepła ogrzewane paliwem stałym, wymaga ciągłego nadzoru i obsługi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gdy ogień wygaśnie w palenisku, to ogrzewane pomieszczenia zbytnio się wychłodzą. Ponowne uzyskanie komfortu termicznego może być naprawdę dużym wyzwaniem. W dodatku, może się to dla Ciebie zawsze wiązać z dużymi wydatkami na opał. Natomiast, jeżeli Twój domowy kominek będzie współpracował z innym zautomatyzowanym źródłem ciepła, to wymagana temperatura w środku domu będzie utrzymywała się w sposób stały. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o tym, że wtedy Twój dom będzie najlepiej ogrzany.

Natomiast jeżeli zależy Ci na częstym ogrzewaniu domu przy użyciu kominka, to niezbędne będzie zastosowanie urządzenia o optymalnych parametrach technicznych. Zwróć koniecznie uwagę na moc nominalną i na sprawność kominka. Powinieneś go również wyposażyć we wkład kominkowy. Niezbędne będzie również podłączenie Twojego kominka do wodnej albo powietrznej instalacji grzewczej.

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) – czy nadaje się do ogrzewania całego domu?

Domowy kominek z systemem DGP nie wiąże się z koniecznością posiadania dużego budżetu. Jego istotną zaletą jest również fakt, że zapewnia on wydajne ogrzewanie. W tym przypadku nie ma potrzeby dokupywania wkładu kominkowego. Jednak mimo wszystko bezpieczniej jest go mieć. Ogrzane powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń przy użyciu systemu rur izolowanych termiczne. Muszą one posiadać odpowiednią średnicę. Na wylotach tych rur, czyli kanałów powietrznych należy zamontować specjalne kratki nawiewne. Kanały powietrzne są poprowadzone pod sufitem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie