Czym jest mieszkanie typu studio?

Remigisz Szulc
11.02.2019

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości, bardzo często można się natknąć na określenie „mieszkanie typu studio”. Brzmi ono bardzo enigmatycznie i w pierwszej chwili trudno jest się domyślić, z jakim lokalem właściwie mamy do czynienia. Aby zatem uniknąć ewentualnych nieporozumień, warto wcześniej dowiedzieć się, czym jest mieszkanie typu studio. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Studio, czyli kawalerka

Nomenklatura stosowana przez pośredników nieruchomości bywa myląca, a celem często jest wzbudzenie ciekawości wśród potencjalnych nabywców. Świetnym przykładem jest tutaj właśnie mieszkanie typu studio, które w rzeczywistości jest po prostu rodzajem kawalerki. Znajdziemy w nim jedno pomieszczenie o wielorakim przeznaczeniu (salon, sypialnia, gabinet, jadalnia) wraz z wydzielonym aneksem kuchennym oraz niewielką łazienkę. Metraż całego mieszkania z reguły nie przekracza 20 m2.

Charakterystyczne dla mieszkania typu studio jest to, że wspomniany aneks kuchenny został w nim wydzielony w sposób umowny i tak naprawdę stanowi integralną część jednego pomieszczenia. Może to być zarówno zaleta, jak i wada. Jeśli ktoś nie gotuje i nie jada posiłków w domu, może zupełnie zrezygnować z sekcji kuchennej i w ten sposób zyskać większą przestrzeń dzienną lub sypialnianą.

Nie ma oczywiście wielkiego problemu ze zmianą układu mieszkania typu studio. Otwarta przestrzeń daje tutaj spore możliwości aranżacyjne. Przy pomocy lekkich ścianek działowych da się np. stworzyć osobną sypialnię, dzięki czemu lokal będzie się świetnie nadawać do wynajęcia go dwojgu studentom.

Dla kogo?

Mieszkanie typu studio to bez wątpienia dobry wybór dla młodej pary lub singla. Bardzo dobrze sprawdzi się w roli pierwszego samodzielnego lokalu. Jego zakup nie jest przesadnym obciążeniem finansowym, co pozwala uniknąć konieczności zaciągnięcia wysokiego kredytu z wieloletnim okresem spłaty.

O zakupie mieszkania typu studio powinni również pomyśleć prywatni inwestorzy, którzy chcą ulokować wolny kapitał i czerpać z tego tytułu dochód pasywny. Takie mieszkania  wręcz idealnie nadają się do wynajmu – nie tylko studentom, ale także firmom szukającym lokali dla swoich pracowników z innych miast.

Niewątpliwą zaletą mieszkania typu studio jest wspomniana już swoboda aranżacyjna. Jeśli dodatkowo lokal znajduje się na poddaszu zabytkowej kamienicy, zyskuje niepowtarzalny klimat, który będzie jego wielkim atutem na rynku wynajmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.