Czy warto myć dachówkę?

Remigisz Szulc
16.06.2023

Dachówka to najpopularniejszy rodzaj pokrycia dachowego. Polscy inwestorzy najchętniej decydują się na dachówkę ceramiczną lub betonową, kierując się tutaj przede wszystkim kryterium wysokiej trwałości oraz estetyki. Po latach wygląd dachówki może jednak rozczarowywać. Wówczas pojawia się pomysł jej umycia. Czy warto? Sprawdź to w naszym poradniku.

Kwestia wyłącznie estetyczna

Mycie dachówki to opcja, którą można rozważać jedynie z punktu widzenia estetyki. To, czy dachówka jest idealnie czysta, czy może okurzona i pokryta niewielką ilością glonów, nie ma większego wpływu ani na jej trwałość, ani szczelność. W normalnych warunkach dachówka powinna być myta w sposób naturalny, czyli przez deszcz.

Samodzielne mycie dachówki? Lepiej dwa razy się zastanów

Wiele osób sądzi, że da radę we własnym zakresie umyć dachówkę, wykorzystując do tego domową myjkę ciśnieniową. Ten pomysł jest jednak skrajnie nieodpowiedzialny, a jego realizacja grozi poważnym wypadkiem.

Jeśli już, to skorzystaj z profesjonalnej usługi

Do mycia dachu należy zatrudnić profesjonalną ekipę alpinistyczną, która specjalizuje się w tego typu pracach, ma doświadczenie, odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim wymagane zabezpieczenia. Koszt nie jest przesadnie duży – jeśli do mycia wystarczy sama woda, to profesjonalna firma powinna zażyczyć sobie około 15 zł za metr kwadratowy.

Kiedy na pewno warto umyć dachówkę?

Mycie dachówki ma sens w sytuacji, gdy pojawiają się na niej pierwsze glony. Na tym etapie ich usunięcie nie będzie stanowić większego problemu i wystarczy do tego woda pod ciśnieniem – co przełoży się również na czas i koszt wykonania usługi.

Mycie dachu może być również świetną inwestycją w podwyższenie wartości nieruchomości, a na pewno jej atrakcyjności w oczach potencjalnych nabywców.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie