Czy warto kupić działkę budowlaną daleko od miasta? Wady i zalety

Antoni Kwapisz
14.06.2021

W Polsce trwa – i to dosłownie – szał na działki budowlane. Co atrakcyjniejsze grunty sprzedają się na pniu, a ich właściciele negocjują ceny wyłącznie w górę. To efekt z jednej strony zalewu taniego pieniądza, a z drugiej szalejących cen mieszkań. Problem w tym, że działki znajdujące się w bezpośredniej bliskości miasta są dziś horrendalnie drogie. Czy w takim razie warto zainteresować się gruntami położonymi daleko od aglomeracji, na przykład w odległości 30-40 kilometrów? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Co przemawia za zakupem działki budowlanej z dala od miasta?

Najważniejszym atutem jest atrakcyjna cena. W sporej odległości od miasta nadal można znaleźć atrakcyjne, duże działki budowlane, które kosztują nawet o połowę mniej niż te w bezpośredniej bliskości aglomeracji. To przemawia do wyobraźni.

Skoro można mieć działkę o powierzchni np. 1200 metrów kwadratowych za 80 000 złotych, a alternatywą jest grunt o powierzchni 800 metrów kwadratowych za 200 000 złotych, to nic dziwnego, że wielu inwestorów przedkłada finanse nad swój codzienny komfort.

Zaletą działek budowlanych oddalonych od miasta jest też to, że nadal można tam liczyć na względny spokój. Im bliżej miasta, tym aktywniejsi są deweloperzy, którzy dosłownie wciskają swoje inwestycje w każde wolne miejsce. Efekt jest taki, że budując dom jednorodzinny w szczerym polu nie możemy mieć pewności, że za kilka lat za płotem nie wyrośnie nam osiedle bloków.

Dobrze się zastanów

Przechodzimy do minusów działek położonych daleko od miasta, bo tych niestety nie brakuje. To na pewno nie będzie dobre rozwiązanie dla osób, które muszą lub chcą utrzymywać ścisły kontakt z aglomeracją – czy to z przyczyn zawodowych, czy towarzyskich.

Poważnie nad takim wyborem powinni się też zastanowić rodzice małych dzieci. Na wsi trudno jest o dostęp do żłobka czy przedszkola. Z kolei nastolatkowie będą musieli dojeżdżać do miasta do szkoły średniej, co może zająć nawet godzinę w jedną stronę – trudno tutaj mówić o jakiejkolwiek wygodzie.

Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wybudowanie się w znacznej odległości od miasta oznacza ponoszenie sporych kosztów przez lata – chociażby na codzienne dojazdy do pracy. Trzeba to wszystko dokładnie przeanalizować, aby nie popełnić błędu mającego długofalowe konsekwencje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.