Czy urząd skarbowy dowie się o zakupie nieruchomości?

Antoni Kwapisz
29.05.2024

Tytułowe pytanie zadaje sobie wiele osób, które niekoniecznie chcą się „chwalić” zakupem domu czy mieszkania przed urzędem skarbowym – najczęściej dlatego, że mają coś do ukrycia, na przykład nieujawnione i nieopodatkowane dochody. Czy zatem jest szansa na to, że urząd skarbowy nie dowie się o transakcji nabycia nieruchomości? Sprawdź to w naszym poradniku.

Nie licz na szczęście

Urząd skarbowy zawsze dowie się o zakupie nieruchomości, ponieważ zostanie o tym fakcie poinformowany przez notariusza. W Polsce od dawna obowiązują stosowne przepisy, które mają przeciwdziałać m.in. praniu brudnych pieniędzy. Nakazują one dokonanie odpowiednich zgłoszeń podatkowych, co w praktyce oznacza, że nabycie nieruchomości musi zostać zarejestrowane przez fiskusa.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Próba zatajenia faktu nabycia nieruchomości może się bardzo źle skończyć. Przypominamy, że kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli zakup nieruchomości nie podlega opodatkowaniu VAT.

Deklarację PCC-3 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania kupującego w terminie 14 dni od daty zawarcia aktu notarialnego.

Wysokość podatku PCC od zakupu nieruchomości wynosi 2% wartości przedmiotu umowy.

Jak widzisz nie ma możliwości ukrycia zakupu nieruchomości przed fiskusem, dlatego lepiej po prostu zapłacić podatek PCC i spać spokojnie, o ile oczywiście masz pokrycie środków na nabycie mieszkania, domu czy działki w swoich dochodach (zgłoszonych w rocznych zeznaniach podatkowych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie