Czy szereg to dobra alternatywa dla mieszkania?

Marek Szydełko
31.01.2024

Wielu deweloperów, zwłaszcza tych mniejszych, od kilku lat reklamuje swoje inwestycje hasłem: „dom w cenie mieszkania”. Najczęściej chodzi o dom w zabudowie szeregowej, zwykle zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub wręcz na wsi. Czy to rzeczywiście dobra alternatywa dla mieszkania blisko centrum?

Zalety domów szeregowych

Dom szeregowy to bardzo ciekawa alternatywa dla mieszkania, przede wszystkim z punktu widzenia osób, które potrzebują większej przestrzeni życiowej. Tutaj możemy już liczyć na to, że każdy z domowników będzie mieć własny pokój, co jest olbrzymią odmianą po przeprowadzce z ciasnego mieszkania.

Jednocześnie szereg nie jest na tyle duży, aby wymagał poświęcania całej soboty na sprzątanie i pracę w ogrodzie.

A propos ogrodu: szereg daje dostęp do własnego terenu zielonego, co dla wielu osób będzie argumentem przeważającym za zakupem takiej nieruchomości.

Wady domów szeregowych

Nie ma co ukrywać: dom szeregowy jest jedynie substytutem bliźniaka, nie wspominając już o budynku jednorodzinnym. Kupując środkowy szereg należy się spodziewać bardzo ograniczonej przestrzeni mieszkalnej, maleńkiego ogródka oraz warunków zbliżonych do tych w mieszkaniu – z sąsiadami z obu stron.

Domy szeregowe często są też budynkami z poddaszem lub drugą kondygnacją, co wcale nie jest takie wygodne – codziennie, wielokrotne chodzenie po schodach, w końcu da Ci się we znaki, szczególnie w trakcie sobotniego sprzątania.

Zwracamy również uwagę na relatywnie wysoką cenę 1 metra kwadratowego domu szeregowego. Warto policzyć, czy za podobne pieniądze nie da się wybudować domu jednorodzinnego na niewielkiej działce, oczywiście metodą gospodarczą.

Czy zatem dom szeregowy jest dobrym wyborem dla Ciebie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, budżetu oraz oczekiwań życiowych. Z pewnością szereg zaoferuje więcej przestrzeni w podobnej cenie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na lokalizację pod miastem. Z drugiej strony musisz się wówczas spodziewać problemów komunikacyjnych i utrudnionego dostępu do infrastruktury, która w mieście jest standardem.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie