Czujniki powietrza – kto i dlaczego powinien w nie zainwestować?

Andrzej Winnicki
02.04.2021

Nie jest żadną tajemnicą, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej. Największym problemem jest tzw. niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery trujących, rakotwórczych substancji z domowych palenisk – to one w głównej mierze odpowiadają za powstawanie zjawiska smogu. Nie ma w 100% skutecznego sposobu na uchronienie się przed kontaktem z zanieczyszczonym powietrzem, ale można zrobić wiele, aby w porę reagować na zagrożenie i je minimalizować. Jednym z dostępnych rozwiązań są czujniki powietrza. Co to takiego? Komu mogą się przydać mierniki jakości powietrza?

Jak to właściwie działa?

Czujniki jakości powietrza, jak sama nazwa wskazuje, służą do stałego monitorowania składu powietrza, którym oddychamy. Ich zadaniem jest przeprowadzanie dokładnego pomiaru stężenia różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym tych, które są groźne dla ludzkiego zdrowia. Mierniki jakości powietrza są wyposażone w zaawansowane elektroniczne sensory.

Miernik informuje nas nie tylko o stężeniu zanieczyszczeń, ale też bada temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki temu może pełnić funkcję urządzenia kontrolującego wszystkie kluczowe parametry mające wpływ na nasze samopoczucie, komfort, sen oraz oczywiście zdrowie.

Warto wiedzieć

Tego typu urządzenia bywają określane, jako czujniki smogu, ponieważ rzeczywiście ich podstawowym zadaniem jest ostrzeganie nas przed tym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, na które niestety w sezonie grzewczym narażeni są mieszkańcy niemal całej Polski.

Jak możesz wykorzystać taki miernik?

Czujniki jakości powietrza najczęściej wykorzystuje się jako samodzielne urządzenia. Ale mogą też współpracować z oczyszczaczami powietrza, znacznie zwiększając ich skuteczność w trybie pracy automatycznej. Tutaj dobrym przykładem będą mierniki renomowanej marki LIFAair, która dostarcza stacje kontrolno-pomiarowe do swoich oczyszczaczy.

Większość zaawansowanych mierników oferuje funkcję Wi-Fi, dlatego mogą stanowić element systemu inteligentnego domu. Świetnie sprawdzają się również specjalne aplikacje mobilne, które po połączeniu z czujnikiem ostrzegają o przekroczeniu parametrów jakościowych powietrza oraz pozwalają analizować pomiary z dowolnego miejsca na świecie.

Czujniki jakości powietrza wykrywają wszystkie najczęściej występujące i najgroźniejsze zanieczyszczenia, w tym:

  • pyły zawieszone PM0.1, PM2.5, PM10 – czyli główne składniki smogu,
  • dwutlenek węgla,
  • tlenek węgla (bardzo groźny szczególnie przy własnym źródle ogrzewania z otwartą komorą spalania),
  • lotne związki organiczne (np. aceton, benzen, benzopireny czy cholerek metylu, a więc składniki niskojakościowych farb czy materiałów budowlanych).

Dla kogo?

Czujniki smogu czy szerzej mierniki jakości powietrza są idealnym rozwiązaniem m.in. dla:

  • sportowców, którzy powinni monitorować parametry jakości powietrza np. w sali treningowej,
  • rodziców, którzy chcą mieć pewność, że ich pociechy przebywają w zdrowej, sprzyjającej rozwojowi i odpoczynkowi atmosferze,
  • alergików, którzy powinni ograniczać kontakt z zanieczyszczonym powietrzem zaostrzającym objawy alergii wziewnych,
  • osób cierpiących na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • właścicieli domowych i biurowych oczyszczaczy powietrza,
  • pracodawców, którzy chcą zadbać o komfortowe warunki pracy w swoich biurach.

Czujniki powietrza renomowanych producentów, jak LIFAair czy IQAir kupisz w sklepie internetowym LoveAir.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie