Coś dla odważnych i kreatywnych. Sprawdź, jakie budynki można przerobić na dom

Antoni Kwapisz
08.04.2021

Budowa domu, a tym bardziej zakup gotowego budynku, to rozwiązania polecane osobom, które chcą po prostu spełnić marzenie o posiadaniu własnej nieruchomości z dużym ogrodem. W naszym kraju nie brakuje jednak inwestorów, którym to absolutnie nie wystarcza. Szukają czegoś nietypowego, co pozwoli im uwolnić pokłady kreatywności i zamieszkać w nietuzinkowym miejscu. Za czym warto się rozejrzeć? W naszym poradniku wymieniamy budynki i inne obiekty, które można efektownie przerobić na dom mieszkalny.

Kościół

W Polsce przerabianie kościołów na budynki mieszkalne nie jest jeszcze tak popularne, jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, ale ten trend przybiera na sile. Opuszczone budynki sakralne dają ogromne pole do popisu dla architekta. Zwykle mamy tutaj do dyspozycji sporą powierzchnię użytkową oraz bardzo ciekawe rozwiązania architektoniczne, co pozwala uzyskać fantastyczny efekt wizualny i nie stracić nic na funkcjonalności.

Stodoła

Czy inny budynek gospodarski, jak chociażby chlewnia. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podobne nieruchomości można często kupić dosłownie za grosze. Gospodarze, którzy nie mają komu przekazać swojego majątku, decydują się go sprzedać. To świetna okazja do tego, aby zamieszkać nietypowo, uzyskując przy tym bardzo kreatywny efekt architektoniczny.

Rada

Budynki gospodarskie świetnie nadają się zwłaszcza to budowy domu pasywnego czy energooszczędnego.

Barka

Z lądu przenosimy się na wodę, a to z tego powodu, że coraz więcej Polaków decyduje się przeprowadzić do pływającego domu. Ten trend jest bardzo modny w Wielkiej Brytanii, Niderlandach czy w Niemczech. Co prawda przerobienie barki na obiekt mieszkalny pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy, ale w zamian zyskujemy poczucie wolności, niezależności oraz całkiem niskie koszty utrzymania (m.in. brak podatku od nieruchomości).

Biurowiec

Budynki biurowe także są ciekawą opcją na przerobienie ich na cele mieszkalne. Zwłaszcza, że w pandemicznych i popandemicznych czasach na rynku pojawia się coraz więcej tego typu obiektów w atrakcyjnej cenie (firmy masowo przechodzą na home office). Biurowiec daje spore pole do popisu w zakresie adaptacji, niekoniecznie na jeden dom, ale np. na kilka mieszkań czy budynek bliźniaczy.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie