Condohotel – co to jest? Czy to dobra opcja dla chcących zainwestować na rynku nieruchomości?

Mateusz Nowak
29.11.2021

Inwestowanie w nieruchomości może przybierać bardzo różną formę. To już nie tylko tzw. flipy (kupowanie tanio i szybkie sprzedawanie drożej) czy nabywanie mieszkań na wynajem. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. condohotele, które stanowią ciekawą opcję dla osób dysponujących wciąż dość ograniczonym kapitałem, natomiast szukającym pasywnego źródła dochodów.

Czym jest condohotel?

Condohotel to model inwestowania w nieruchomości komercyjne, a dokładnie w obiekty noclegowe. Jak wiadomo koszt budowy hotelu, zwłaszcza w atrakcyjnym turystycznie regionie kraju, jest olbrzymi. Dlatego właściciele obiektów jeszcze na etapie prowadzenia prac budowlanych szukają indywidualnych inwestorów, którzy wykupią poszczególne apartamenty na własność. Dzięki temu możliwe jest sfinansowanie całej budowy.

Rada

Możesz się również spotkać z nazwą „aparthotele” – oba terminy są używane zamiennie.

Po wybudowaniu hotelu poszczególne pokoje mogą być wynajmowane gościom bezpośrednio przez właścicieli lub – to częstsze rozwiązanie – przez zarządcę całego obiektu, który dba o jego rentowność. Zyski z wynajmu, pomniejszone o prowizję i koszty utrzymania hotelu, trafiają do właścicieli poszczególnych apartamentów.

Zalety inwestowania w condohotele

Przede wszystkim jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które od dawna myślały o zainwestowaniu w obiekt noclegowy, ale nie dysponują wystarczającymi środkami, by wybudować pensjonat, hotel czy choćby kupić mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji.

Kolejną zaletą jest relatywnie pewny zysk. Condohotele średnio pozwalają uzyskać stopę zwrotu na poziomie 5-10 procent rocznie, w zależności od lokalizacji, ceny zakupu apartamentu oraz tego, czy inwestor wspomagał się kredytem. Co ważne, inwestycja jest obarczona stosunkowo niewysokim ryzykiem, ponieważ polski rynek usług hotelowych dynamicznie się rozwija i wciąż ma duży potencjał.

Warto również podkreślić fakt, że powierzając kwestię wynajmowania apartamentu firmie zarządzającej całym obiektem nie musimy się martwić ani szukaniem gości, ani ich obsługą, co bez wątpienia jest bardzo wygodne. Poza tym cały czas pozostajemy właścicielami apartamentu, dlatego możemy go zarezerwować tylko dla siebie (oczywiście bez dodatkowych opłat) np. na jesienny urlop itp.

Na co musisz uważać?

Jak w przypadku każdej inwestycji zawsze należy bardzo uważnie przeczytać umowę, a najlepiej skonsultować jej treść z prawnikiem. Koniecznie sprawdź, jakie są warunki pośrednictwa w wynajmie, czyli ile wynosi prowizja dla firmy zarządzającej obiektem. Dopytaj o wszelkie koszty dodatkowe, związane chociażby z konserwacją hotelu. Dodatkowo radzimy, aby nie inwestować w condohotel, który nie istnieje, a jest dopiero planowany – o wiele bezpieczniej będzie wybrać apartament w już gotowym, najlepiej już funkcjonującym i przyjmującym gości obiekcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.