Regularne koszenie trawnika jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma na celu utrzymanie murawy w pięknym i zdrowym stanie. Zawsze jednak pojawia się problem zagospodarowania skoszonej trawy. Co z nią zrobić, aby pozbyć się jej w sposób legalny? Zebraliśmy najlepsze sposoby i dzielimy się nimi w naszym poradniku.
Jeśli masz zawartą umowę na odbiór odpadów i mieszkasz w domu, to z pewnością istnieje możliwość zamówienia wywozu odpadów biodegradowalnych – w tym skoszonej trawy. Za kilkanaście złotych miesięcznie pozbędziesz się problemu. Trawę wystarczy przechowywać w specjalnych workach i co dwa tygodnie wystawiać przed posesję.
Jeśli nie chcesz wydawać jeszcze więcej na wywóz śmieci, to zawsze możesz za darmo oddać skoszoną trawę do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trawa oczywiście musi być w odpowiednich workach.
Wiele osób decyduje się na składowanie skoszonej trawy na kompostowniku, który można wykonać samodzielnie w osłoniętej części ogrodu. Pamiętaj natomiast, że w ciągu sezonu tej trawy uzbiera się naprawdę bardzo dużo. Dlatego kompostownik musi być pojemny. Dodatkowo warto stosować aktywator kompostowania, który przyspieszy rozkład skoszonej trawy.
Skoszoną trawę śmiało można wykorzystać do ściółkowania i zabezpieczania wrażliwych roślin ogrodowych na zimę. Wystarczy usypać z niej kopczyki wokół pnia, co ochroni korzenie przed mrozem, a także zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Skoszonej trawy przede wszystkim nie wolno palić, nawet w własnym ogrodzie. Grozi za to mandat w wysokości 500 złotych. Nie ulegaj również pokusie wyrzucania trawy do lasu czy podrzucania jej na sąsiednie, niezagospodarowane działki.