Co zrobić z niechcianymi owocami z własnego ogrodu?

Mariusz Siwko
20.09.2023

Jeśli masz w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, ale z jakiegoś powodu nie chce Ci się zbierać owoców i wykorzystywać ich na własne potrzeby, to wcale nie musisz przeznaczać ich na zmarnowanie. W naszym artykule podajemy kilka dobrych sposobów na spożytkowanie niechcianych owoców z własnego ogrodu.

Sprzedaj je

Motywacją do zebrania niechcianych owoców z drzew i krzewów może być wizja zarobku. Nawet kilka okazów może przynieść sensowny dochód. Ogłoś chęć sprzedaży własnych owoców np. na lokalnej grupie facebookowej i poczekaj na reakcję. Szczególnie poszukiwane są te mniej popularne owoce, jak aronia czy agrest.

Pozwól zebrać owoce sąsiadom

Być może Twoi sąsiedzi byliby zainteresowani niepryskanymi owocami z przydomowego ogrodu? Zapotrzebowanie na takie produkty spożywcze jest naprawdę spore. Wiele osób wykorzystuje owoce w kuchni, do przyrządzania ciast, różnych domowych przetworów itd. W takiej sytuacji warto pozwolić sąsiadom, aby samodzielnie zebrali Twoje owoce.

Może jednak przekonasz się do wykorzystania owoców na własne cele?

Nawet jeśli nie przepadasz za surowymi owocami ze swojego ogrodu, to zawsze możesz wykorzystać je w formie np. przetworów, domowych nalewek, dżemów, soków etc. Opcji jest naprawdę wiele – podejdź do sprawy ekonomicznie, upatrując w tym sposobu na spore oszczędności.

Zostaw część owoców dla ptaków

Zawsze warto myśleć o zwierzętach, które muszą sobie radzić w coraz trudniejszym dla siebie środowisku. Zostawiając część owoców na drzewach i krzewach wyświadczasz przysługę np. ptakom, które mogą czerpać z nich pożywienie i niezbędne witaminy – przykładem będzie aronia czy porzeczka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie