Co zrobić, aby narzędzia ogrodowe służyły Ci jak najdłużej?

Jerzy Biernacki
27.11.2023

Zakup porządnych narzędzi ogrodowych to niemały wydatek. Szpadel, grabie, saperka, sekator, nożyce do trawy – wszystko to wymaga choć minimalnej pielęgnacji. Wówczas takie narzędzia odwdzięczą się długą, bezawaryjną i satysfakcjonującą pracą. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Ostrzenie

Bardzo ważną czynnością jest regularne ostrzenie narzędzi – i nie mamy tutaj na myśli tylko nożyc czy sekatora, ale także szpadel, o czym wielu ogrodników zapomina. Naostrzonymi narzędziami pracuje się o wiele przyjemniej i rzadziej trzeba je wymieniać.

Ochrona przed wilgocią

Po skończonej pracy nigdy nie zostawiaj narzędzi pod chmurką. Mogą zardzewieć już po pierwszym deszczu. Jeśli nie planujesz przez dłuższy czas korzystać z narzędzi, to dokładnie je osusz, wytrzyj szmatką i schowaj w suchym domku gospodarczym czy garażu.

Mycie

Tak, narzędzia ogrodowe wymagają częstego mycia, najlepiej po każdym dniu pracy. Nie zostawiaj resztek ziemi, odpadów roślinnych, zgrabionych liści itd. – wszystko to sprzyja korodowaniu stali, z jakiej zostały wykonane narzędzia. Wystarczy więc na koniec opłukać je pod bieżącą wodą, wytrzeć i schować w domku gospodarczym.

Reaguj

Jeśli tylko zauważysz drobną usterkę narzędzia, to spróbuj ją od razu naprawić. Czasami jest to kwestia dokręcenia śrubki czy przymocowania rączki. Jeśli zbagatelizujesz takie drobiazgi, to narzędzia będą się szybciej niszczyć, aż w końcu ich naprawa okaże się niemożliwa lub nieopłacalna.

I na koniec najważniejsze: używaj narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie ma sensu np. ciąć grubych korzeni szpadlem, skoro od tego są nożyce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie