Co zamiast stałego wynajmu? 5 pomysłów na zarabianie na nieruchomości

Remigisz Szulc
16.01.2017

Trafił Ci się spadek w postaci mieszkania, ale nie chcesz w nim zamieszkać? Dobrze się zastanów, zanim zdecydujesz się na jego sprzedaż. Posiadanie nieruchomości, szczególnie nieobciążonej kredytem, to praktycznie gwarancja osiągania stałych wpływów, nazywanych fachowo dochodem pasywnym. Wbrew pozorom stały wynajem nie jest jedynym rozwiązaniem, z jakiego warto skorzystać. Poznaj 5 innych, znacznie ciekawszych pomysłów.

  1. Wynajem na godziny – i nie chodzi wcale (a przynajmniej nie tylko) o wynajmowanie mieszkania parom, które szukają dla siebie ustronnego miejsca. Wynajem na godziny to coraz popularniejsze rozwiązanie np. wśród biznesmenów, którzy są w danym mieście przejazdem, ale nie odpowiada im atmosfera hotelu lub po prostu mieszkanie jest zlokalizowane bardzo blisko siedziby kontrahenta.
  2. Wynajem na biuro – mieszkanie można wynająć nie tylko lokatorom, ale także firmom, które urządzą sobie w nim wygodne biuro. Typowe powierzchnie biurowe w dużych miastach najczęściej są bardzo drogie, dlatego firmy szukają alternatyw. Wynająć można nawet kawalerkę – z pewnością zainteresuje się nim np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.
  3. Home Exchange – ten termin robi zawrotną karierę na całym świecie. Pomysł opiera się na tym, że kompletnie obcy sobie ludzie wymieniają się mieszkaniami. Po co? Aby zaoszczędzić na hotelach. Przykładowo: kontaktuje się z Tobą para z Barcelony, która chętnie spędziłaby tydzień w Warszawie. Proponuje Ci więc wymianę 1:1, bez żadnych dopłat. To naprawdę ciekawe rozwiązanie, które pozwala także poznać wiele nowych osób na całym świecie.
  4. Wynajem w celach turystycznych – jeśli nie chcesz wymieniać się mieszkaniami, to możesz gościć zwykłych turystów, których nie stać na klasyczne hotele. W sieci jest mnóstwo serwisów pośredniczących w wakacyjnym wynajmie nieruchomości, by wspomnieć chociażby najpopularniejszy Airbnb. Jest to świetny sposób na solidny zarobek, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji.
  5. Mieszkanie służbowe – wiele firm szuka takich lokali dla swoich mobilnych pracowników lub dla zagranicznych kontrahentów. Firma podpisuje umowę z właścicielem mieszkania i może z niego korzystać w dowolnym momencie, płacąc za to abonament. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ ryzyko zniszczenia lokalu jest minimalne (umowa zwykle obejmuje koszt sprzątania po gościu), a kusi także gwarancja osiągania stałych wpływów z tytułu wynajmu.

Jak widzisz jest wiele sposobów na to, aby zarabiać na nieruchomości i wcale nie trzeba w tym celu szukać lokatorów. Rozważ te propozycje i wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie