Co należy sprawdzić odbierając instalację wodną w domu jednorodzinnym?

Marek Szydełko
05.08.2020

Instalacja wodna, zaraz obok elektrycznej, grzewczej i kanalizacyjnej, pełni najważniejszą funkcję w każdym budynku mieszkalnym. Inwestorzy budujący własny dom systemem gospodarczym i zatrudniający do jej wykonania zewnętrzną firmę hydrauliczną, powinni być bardzo czujni na etapie odbierania zrealizowanej pracy. Na co warto wtedy zwrócić szczególną uwagę? O co zapytać instalatora? Garść wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Szczelność instalacji

Obowiązkiem firmy hydraulicznej wykonującej instalację wodną w budynku jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej. Pozwala ona określić, czy instalacja jest szczelna, a tym samym poprawnie wykonana. Nie daj sobie jednak wmówić, że wystarczy na chwilę napuścić wody do instalacji i w przypadku braku stwierdzenia wycieków można sobie darować dalsze testy. Próba ciśnieniowa powinna trwać nawet kilka dni – jeśli w tym czasie ciśnienie na manometrze ani drgnie, to instalację można spokojnie odebrać.

Obecność wszystkich zaplanowanych punktów wodnych

Warto sprawdzić, czy firma hydrauliczna nie pominęła jakiegoś punktu wodnego – niekoniecznie celowo, takie sytuacje często wynikają z pośpiechu czy z braku dobrej komunikacji z inwestorem. Przejdź się po wszystkich pomieszczeniach z projektem i po kolei sprawdzaj obecność punktów wodnych. Jeśli czegokolwiek brakuje, to będziesz mieć podstawę do reklamowania usługi.

Wysokości

Firma hydrauliczna powinna wiedzieć, na jakiej wysokości montuje się poszczególne punkty wodne – na przykład przyłącze pod prysznic, pod zlewozmywak, pod pralkę etc. Nie wierz jednak na słowo, że wszystko jest w porządku. Radzimy, abyś sam wszystko po kolei sprawdził i ewentualnie zgłosił zastrzeżenia. Gdy przyłącza zostaną już przykryte na przykład płytkami, wprowadzenie jakichkolwiek poprawek stanie się wyjątkowo kłopotliwe.

Zawory odcinające

Na sam koniec sprawdzamy jeszcze, czy firma hydrauliczna nie zapomniała o wykonaniu zaworów odcinających dla poszczególnych sekcji instalacji wodnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w razie jakieś awarii będziesz mieć możliwość odcięcia na przykład kuchni, ale nadal korzystania z wody w łazience.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie