Chwasty między kostkami brukowymi: jak sobie z nimi poradzić?

Mateusz Nowak
22.02.2021

Kostka brukowa pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze: umożliwia utwardzenie terenu wokół domu, porządkując przestrzeń, ułatwiając komunikację i zapobiegając wnoszenie błota do budynku. Po drugie: zdobi otoczenie. Po kilku latach kostka może jednak prezentować się mało estetycznie, co wynika z płowienia koloru, ale też z wyrastania chwastów pomiędzy kostkami. Walka z niechcianymi roślinami jest bardzo trudna. Chwasty solidnie się ukorzeniają, przez co nie dają się łatwo wyrwać. Jak sobie z nimi poradzić? Kilka sposobów znajdziesz w naszym poradniku.

Pomyśl o tym już na etapie utwardzania terenu

Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto przeciwdziałać wyrastaniu chwastów już podczas układania kostki brukowej. Aby zminimalizować ryzyko zachwaszczenia podjazdu do garażu i ścieżek dobrze będzie wszędzie wykonać podbudowę betonową z dużą zawartością cementu. W takim podłożu nie przyjmie się żaden chwast.

Środki chemiczne

Gdy już mamy problem z chwastami wyrastającymi spomiędzy kostek, trzeba się ich jakoś pozbyć. Bardzo skuteczne okazują się być specjalne środki chemiczne. Budzą one kontrowersje, bo ich używanie nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska. Na pewno jednak jest to metoda łatwa i gwarantująca dobre efekty.

Wypalanie chwastów

Jeśli nie chcesz używać chemii, możesz wypróbować metodę wypalania. Potrzebna będzie tutaj specjalna wypalarka do chwastów. Jest to urządzenie generujące bardzo wysoką temperaturę. Traktując nią poszczególne rośliny doprowadzimy do ich obumierania. Jest to metoda czasochłonna, ale też dość skuteczna.

Metoda organiczna

Czyli nic innego, jak mozolne wyrywanie chwastów. Aby sobie to ułatwić, warto delikatnie podważać kostki – wówczas zyskamy dostęp do korzeni. Wyrywanie samej części naziemnej rośliny niewiele daje – chwast bardzo szybko odrośnie. Robiąc to regularnie można utrzymać względnie dobry wygląd kostki, ale kto ma na to czas?

Wykonanie fug

Zdecydowanie najbardziej polecana metoda walki z chwastami wyrastającymi między kostkami. W zasadzie gwarantuje ona rozwiązanie tego problemu raz na zawsze. Fuga uniemożliwia wysiewanie się chwastów, bo te nie mają jak się ukorzenić. Fugowanie jest niestety dość kosztowne, trzeba to zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale jeśli nie możesz już znieść widoku chwastów i nie masz też czasu na ich mechaniczne usuwanie, to warto się zainteresować właśnie tą metodą.

Artykuł powstał przy współpracy https://swiatloistyl.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie