Chcesz zbudować wolierę dla pawi? Sprawdź, jaką siatkę wybrać!

Marek Szydełko
25.07.2022

Hodowla pawi wymaga stworzenia dla nich odpowiednich warunków bytowania. Niezbędne jest przygotowanie woliery, czyli pomieszczenia z siatki, w której ptaki mogą się schronić. Taka konstrukcja musi mieć odpowiednie wymiary, a także być wykonana z bezpiecznych dla zwierząt materiałów. Jaką siatkę wybrać do budowy woliery dla pawi?

Hodowla pawi – jak się do niej przygotować?

Hodowla pawi zyskuje coraz większą popularność. Te ptaki stanowią wyjątkową ozdobę każdego ogrodu, a przy tym nie są trudne w utrzymaniu. Jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, mogą żyć długo (nawet do 30 lat). Nie wymagają także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a opieka nad nimi nie jest bardziej skomplikowana niż w przypadku kur, gęsi czy indyków.

Jeśli planujesz rozpoczęcie hodowli tych ptaków, pamiętaj o zapewnieniu im:

  • wybiegu, 
  • woliery dla pawi o odpowiednich wymiarach,
  • zbilansowanego pożywienia,
  • opieki weterynaryjnej,
  • zabezpieczenia przed ucieczką z posesji. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na budowę woliery dla pawi. Czym powinno się charakteryzować takie schronienie?

Woliera dla pawi – wymiary i charakterystyka

Woliera dla pawi musi uwzględniać ich upodobania i sposób życia. Należy zadbać między innymi o to, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno, ponieważ wówczas ptaki mogą nie chcieć w nim przebywać. Bardzo istotną kwestią są również wymiary woliery dla pawi. Muszą być tak dobrane, by zwierzęta mogły swobodnie poruszać się wewnątrz oraz obracać, również z rozłożonym ogonem. Z tego wynika, że przestrzeń musi być spora – powinna mieć co najmniej kilka metrów szerokości.

Budowa woliery dla pawi powinna uwzględniać zabezpieczenie z siatki oraz zadaszone schronienie, wykonane na przykład z płyt dostępnych w składach budowlanych czy marketach. Gotowe konstrukcje można kupić na zamówienie, jednak bez większej trudności można również przygotować je samodzielnie. 

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać podczas budowy, jest siatka na woliery dla pawi. Jakie wymagania powinna spełniać?

Siatka na woliery dla pawi – jaką wybrać?

Jeśli planujesz budowę woliery dla pawi, zadbaj o wybór odpowiedniej siatki zabezpieczającej. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego została wykonana. Polecanym tworzywem jest wodoodporny polietylen o wysokiej gęstości (PE HD). Jest on odporny na działanie wilgoci, promieniowania UV, a przy tym bardzo wytrzymały i niepodatny na rozerwanie. Siatki na woliery dla pawi wykonane z tego materiału mogą być również narażone na działanie zmiennych temperatur bez szkody dla ich solidności. 

Warto także dobrać odpowiednią szerokość oczka. W przypadku dużych ptaków wystarczającym rozmiarem będzie 60 mm x 60 mm. Nie ma potrzeby stosowania siatki o drobnych oczkach – podstawowym wymogiem jest natomiast zakupienie takiej o dużej wytrzymałości i grubości. 

Montaż takich elementów nie jest skomplikowany i można przeprowadzić go samodzielnie. Zwykle siatki na woliery dla pawi są dostępne w kilku wariantach szerokości i o dowolnej długości. Można więc dobrać je do konkretnego zastosowania. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.