Chcesz zacząć wynajmować mieszkanie? 7 rad, które Ci się przydadzą

Mariusz Siwko
07.11.2016

Wynajem mieszkań to bardzo popularny sposób na biznes i zdobycie niezależności finansowej (tzw. dochód pasywny). Jeśli np. odziedziczyłeś mieszkanie po dziadkach, ale masz już własne, to z pewnością wpadł Ci do głowy pomysł, aby zacząć wynajmować ten lokal. Zanim dasz ogłoszenie spokojnie wszystko przeanalizuj. O czym muszą pamiętać osoby wynajmujące swoje mieszkanie? Poznaj 7 najważniejszych rad.

  1. Przygotuj mieszkanie do wynajmu – absolutnym minimum będzie odmalowanie ścian i odświeżenie podłóg. Pamiętaj, że wynajmujący także mają swoje wymagania względem jakości mieszkania, dlatego im więcej zainwestujesz w jego przygotowanie, tym wyższego czynszu będziesz mógł żądać.
  2. Sprawdź wszystkie instalacje – pamiętaj, że to nadal Twoje mieszkanie i na Tobie spoczywa obowiązek usuwania wszelkich awarii. Lepiej więc zaoszczędź sobie kłopotów i wzywania przez lokatorów np. do pękniętej rury. Zleć wykonanie profesjonalnego przeglądu instalacji, aby mieć pewność ich sprawności i bezpieczeństwa mieszkańców.
  3. Usuń prywatne przedmioty – mieszkanie na wynajem powinno być maksymalnie ustawne i niezagracone, ponieważ lokatorzy na pewno będą chcieli je urządzić po swojemu. Dlatego wyrzuć zbędne przedmioty, połamane meble i wszelkie inne elementy, które nie są lokatorom potrzebne do szczęścia.
  4. Szczególną uwagę zwróć na łazienkę i kuchnię – są to dwa pomieszczenia, które mają kluczowe znaczenie dla lokatorów. Ich stan będzie miał największy wpływ na wysokość czynszu (poza lokalizacją). Jeśli łazienka jest zrujnowana, zainwestuj w jej remont. W kuchni wymień meble – mogą być tanie, byle były nowe i praktyczne. Koniecznie zostaw sprzęty kuchenne, jak lodówka, piekarnik, płyta grzewcza – to także podniesie cenę wynajmu.
  5. Porozmawiaj z sąsiadami – w dobrym tonie jest poinformowanie sąsiadów, że zamierzasz wynająć mieszkanie. Nie będą wówczas zdziwieni, że wychodzą z niego obcy ludzie. Możesz od razu poprosić sąsiadów, aby „donosili” Ci o różnych nieakceptowalnych zachowaniach lokatorów.
  6. Dobrze skalkuluj wysokość czynszu – weź pod uwagę lokalizację, standard mieszkania oraz średnie ceny, za jakie są wynajmowane mieszkania w okolicy. Nie przesadzaj z wysokością czynszu, bo to odstraszy lokatorów i spowoduje, że będziesz długo czekać na najemców. Koniecznie rozdziel też kwestię czynszu dla Ciebie oraz dodatkowych opłat, jakie będą musieli ponosić lokatorzy, czyli np. energii elektrycznej, ciepła czy gazu.
  7. Przygotuj umowę – powinna być możliwie szczegółowa i przewidywać tryb rozwiązywania wszelkich sytuacji, które mogą być przyczyną konfliktu z lokatorami. Pamiętaj, że jako właściciel masz nie tylko prawa, ale też obowiązki względem najemców – takie zapisy również warto zawrzeć w umowie.

Na koniec pamiętaj, że lokatorzy to ludzie, z którymi warto żyć w zgodzie. Nie zakładaj od razu, że trafisz na oszustów i osoby umyślnie niszczące wyposażenie mieszkania. Jak najwięcej rozmawiaj z najemcami, rozwiązuj ich problemy (w ramach zdrowego rozsądku i życzliwości), ale przede wszystkim szanuj ich prywatność. Jeśli trafisz na normalnych ludzi, których po prostu nie stać na kredyt, to obie strony będą z tej współpracy zadowolone.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie