Chcesz sprzedać wynajmowane mieszkanie? Sprawdź, jak to zrobić elegancko i zgodnie z przepisami

Remigisz Szulc
13.09.2022

W ostatnich kilkunastu latach wielu Polaków kupiło mieszkania inwestycyjne. Nieruchomości mieszkalne to bardzo dobra lokata kapitału, jednak w pewnym momencie może się pojawić potrzeba sprzedaży mieszkania. Jeśli do tej pory było ono wynajmowane, to pojawia się problem: co z lokatorami? W naszym poradniku podpowiadamy, jak sprzedać wynajmowane mieszkanie bez narażania się na nieprzyjemności.

Poinformuj lokatorów z odpowiednim wyprzedzeniem

Nie może być tak, że postawisz lokatorów przed faktem dokonanym i z dnia na dzień poprosisz ich o wyprowadzenie się z mieszkania. Jest to nie tylko nieeleganckie, ale też niezgodne z prawem. Jeśli masz wieloletnich lokatorów, to zwykła przyzwoitość wymaga, aby dać im czas na ułożenie sobie życia poza Twoim mieszkaniem. Powinien to być minimum kwartał (decyzja o sprzedaży pewnie nie jest spontaniczna).

Oficjalnie wypowiedz umowę

Okres wypowiedzenia musi być oczywiście zgodny z zapisem w umowie najmu. Nie możesz go skrócić, ale możesz wydłużyć, jeśli tak dogadasz się z lokatorami. Oficjalne wypowiedzenie umowy jest obligatoryjne, jeśli chcesz dochować wszelkich procedur i nie mieć problemów z opuszczeniem mieszkania przez lokatorów.

Zadeklaruj pomoc w znalezieniu innego mieszkania i przeprowadzce

Jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy miałeś świetne relacje z lokatorami, nigdy nie spóźniali się z płaceniem czynszu, nie zniszczyli lokalu, a wręcz go wyremontowali (uwaga: lokatorzy mogą domagać się rekompensaty z tytułu dokonanych modyfikacji, które zwiększyły wartość nieruchomości).

Nie daj się szantażować

Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że lokatorzy nie będą szczęśliwi z powodu obwieszczenia im konieczności wyprowadzki. Mogą się tutaj pojawić niezdrowe emocje, wyzywanie właściciela, straszenie sądem, a na końcu oczywiście błagania i szantaż emocjonalny (standard, gdy lokatorzy mają małe dzieci).

Nie wdawaj się w tego typu dyskusje. Jako właściciel masz prawo dysponować swoim mieszkaniem, o ile przestrzegasz zapisów umowy najmu. Dopilnuj swoich obowiązków i wyznacz lokatorom graniczny termin opuszczenia nieruchomości zgodnie z wypowiedzeniem umowy.

Na koniec mała wskazówka: wystaw mieszkanie na sprzedaż dopiero po załatwieniu spraw z lokatorami. Nie chcesz przeżywać stresu związanego z tym, że z jednej strony masz zniecierpliwionego nabywcę, a z drugiej upartego lokatora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.