Chcesz kupić dom tani w utrzymaniu? Zwróć uwagę na te szczegóły

Maciej Piwowski
14.02.2022

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego wcale nie muszą być znacznie wyższe od tych, jakie ponoszą właściciele mieszkań. Podstawą jest znalezienie budynku wybudowanego w technologii energooszczędnej oraz wyposażone w instalacje ograniczające zużycie podstawowych mediów. Jesteś właśnie na etapie szukania domu i priorytetem jest dla Ciebie, aby był tani w utrzymaniu? Sprawdź, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę.

Rodzaj ogrzewania

Od tego zawsze zaczynamy, skupiając się tylko na tych domach, które posiadają oszczędny system grzewczy. Co to oznacza w praktyce? Najważniejszy jest rodzaj paliwa zużywanego do ogrzewania. Złotym środkiem może być gaz ziemny, choć myśląc przyszłościowo warto jednak postawić na doskonale zaizolowany dom ogrzewany pompą ciepła lub kotłem elektrycznym z buforem – zwłaszcza wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Dostęp do alternatywnego źródła ciepła

Mile widzianym dodatkiem będzie każde źródło ciepła, które nie jest używane przez cały czas, ale tylko okazjonalnie. Na ten element powinny zwrócić uwagę osoby przezorne, które np. obawiają się drastycznych podwyżek nośników energii czy czasowych blackoutów. Alternatywnym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym najczęściej jest kominek, ale może to być również piec na pellet czy mały kocioł na paliwo stałe znajdujący się w piwnicy.

Instalacja fotowoltaiczna mile widziana

Obecnie instalacja PV nie jest już traktowana w kategorii luksusu, ale wręcz standardu. Ma to oczywiście związek z drastycznie drożejącą energią elektryczną. Jeśli dom posiada taką instalację, to jest to bardzo ważny atut tej nieruchomości.

Własne ujęcie wody

Nie jest może niezbędne, ale jeśli już jest, to należy to zaliczyć na plus. Własne ujęcie wody również może się przyczynić do znacznego ograniczenia kosztów eksploatacji budynku, chociażby z uwagi na brak konieczności kupowania wody z sieci do nawadniania ogrodu, napełniania basenu, zabaw z dziećmi w upalny dzień etc.

Energooszczędne wyposażenie

Jeśli sprzedający deklarują, że zostawiają całe wyposażenie domu w cenie, to zwracamy uwagę na jakość sprzętów oraz ich energooszczędność. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do tych urządzeń, z których korzystamy najintensywniej, czyli m.in. lodówki, kotła grzewczego, klimatyzacji czy rekuperatora (swoją drogą bardzo przydatnego w budynku, który ma być tani i komfortowy w użytkowaniu)

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.