Cena ozonowania domu po pożarze – od czego zależy?

Antoni Kwapisz
26.09.2022

Sprzątanie po pożarze nie należy do zadań prostych, jest jednak niezbędne, by móc ponownie użytkować dny lokal. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że szkody powstałe na skutek działania płomieni nie zagrażają konstrukcji budynku, a przebywanie w nim jest całkowicie bezpieczne. Sprzątanie po pożarze polega nie tylko na usunięciu widocznych śladów, lecz także na pozbyciu się stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia substancji chemicznych, które utrzymują się w pomieszczeniach na długo po zakończeniu akcji gaśniczej.

Czym jest ozonowanie po pożarze?

Jednym z elementów sprzątania po pożarze jest ozonowanie, czyli proces, podczas którego z lokalu usuwane są wszelkie niepożądane zapachy. Polega ono na przeprowadzeniu reakcji chemicznej, w trakcie której ozon ulega utlenieniu wraz ze znajdującą się w pomieszczeniu nieprzyjemną wonią. Jest to możliwe dzięki budowie ozonu, posiadającego w swojej cząsteczce trzy atomy tlenu, która czyni go bardzo aktywnym i podatnym na wchodzenie w reakcję z powstałymi zanieczyszczeniami. Związek ten rozbija niechciany element na czynniki proste, których działanie nie jest dłużej szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Ozon następnie rozkłada się do postaci tlenu, ostatecznie rozmywając się w atmosferze. Proces ozonowania usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy i zawieszone w nim szkodliwe substancje znacznie skuteczniej niż procesy wykorzystujące chemiczne środki czystości. Z tego względu metoda ta polecana jest w czyszczeniu pomieszczeń po pożarach w celu osiągnięcia efektu dogłębnej dezynfekcji.

Dlaczego należy wykonać ozonowanie po pożarze?

Wykonywane w ramach sprzątania po pożarze ozonowanie ma na celu przede wszystkim zneutralizowanie swędu spalenizny, który utrzymuje się w pomieszczeniach na długo po zakończeniem akcji gaśniczej. Stanowi naturalny sposób na bezpieczne, a przy tym szybkie i skuteczne wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Powodem, dla którego należy wykonać ozonowanie po pożarze są jednak nie tylko uciążliwe aromaty, lecz także pozostające w pomieszczeniach pozostałości po spalaniu – dym oraz zawieszony w powietrzu pył.

Dym z pożaru

Po pożarze w pomieszczeniu pozostają cząsteczki dymu, na który składają się takie substancje, jak między innymi dwutlenek węgla, metan, kwas octowy oraz formaldehyd. Jego ostateczny skład zależy przede wszystkim od tego, jakie materiały uległy spaleniu.

Pył zawieszony

Głównym zagrożeniem dla zdrowia osób użytkujących pomieszczenia po pożarze jest pył zawieszony, który pozostaje w powietrzu. Powoduje on podrażnienia oczu, nosa oraz gardła, a wdychany dostaje się do płuc, skąd przenika do krwiobiegu i prowadzi do rozwoju różnorodnych chorób.

Dzięki ozonowaniu można skutecznie wyeliminować wszelkie zawieszone w powietrzu cząsteczki o toksycznym działaniu oraz gruntownie odświeżyć i zdezynfekować pomieszczenie.

Wycena usługi ozonowania po pożarze

Usługa ozonowania po pożarze ulega indywidualnej wycenie. Wykonywana jest ona przed rozpoczęciem prac przez wykwalifikowanego i doświadczonego technika zatrudnianego przez profesjonalną firmę sprzątającą. Ostateczny koszt usługi zależy od takich czynników, jak stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wielkość poddawanej ozonowaniu powierzchni. 

Przebieg ozonowania po pożarze

Przed przystąpieniem do zabiegu ozonowania pomieszczeń po pożarze niezbędne jest przede wszystkim usunięcie sadzy ze ścian, podłogi oraz sufitu, a także zutylizowanie odpadów i zniszczonych na skutek działania płomieni przedmiotów. W tym celu wskazane jest zastosowanie metody czyszczenia suchym lodem oraz czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych.

Przed ozonowaniem zalecane jest również oczyszczenie powietrza przy pomocy filtrów HEPA. Samo ozonowanie wykonywane jest na zakończenie prac sprzątających po pożarze. Nie wywiera ono negatywnego wpływu na znajdujący się w pomieszczeniach sprzęt elektroniczny, może być jednak potencjalnie niebezpieczne dla osób i zwierząt. Z tego powodu ważne jest, by zarówno lokatorzy, jak i ich pupile przebywali z daleka od ozonowanych pomieszczeń zarówno w trakcie procesu, jak i przez pierwsze dwadzieścia cztery godziny po jego zakończeniu, czyli aż do momentu, gdy ozon ulegnie rozkładowi do tlenu atmosferycznego.

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która przeprowadza ozonowanie pomieszczeń po pożarach, to najbardziej skuteczna metoda pozbycia się zanieczyszczeń, jakie pozostały w domu po incydencie. Usługi tego typu na terenie całego kraju wykonuje firma Vector, dysponująca profesjonalnym sprzętem i ciesząca się dużym zaufaniem klientów. Zapraszamy do kontaktu!

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie