By-pass w zmiękczaczu wody – co to jest i do czego jest potrzebny?

Marek Szydełko
23.11.2023

Montując centralny zmiękczacz wody w domu czy w mieszkaniu zawsze warto wykonać dodatkowy by-pass (czasami jest wbudowany w urządzenie). Pozwoli to kontrolować poziom twardości wody, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest by-pass w instalacji zmiękczacza wody?

By-pass to nic innego jak obejście, dzięki któremu zyskujemy możliwość zasilania instalacji wodą nieuzdatnioną (niezmiękczoną). Celem posiadania by-passa jest przede wszystkim mieszanie wody uzdatnionej i nieuzdatnionej dla uzyskania pożądanej twardości.

By-pass przyda się również w momencie, gdy dojdzie do awarii centralnego zmiękczacza wody. Wówczas nadal będziemy mogli korzystać z wody nieuzdatnionej stosując obejście, co pozwoli zdemontować zmiękczacz i usunąć usterkę bez żadnej przerwy w dostępie do wody.

Mieszanie wody

Najważniejszą funkcją by-passa jest umożliwienie mieszania wody zmiękczonej oraz tej prosto z sieci. Pamiętajmy, że centralny zmiękczacz usuwa całą twardość, a więc wszystkie minerały zawarte w wodzie, co wcale nie jest takie korzystne.

Woda zmiękczona do zera stopni niemieckich jest niesmaczna, mało wartościowa dla organizmu, a przy tym może być szkodliwa dla instalacji wewnętrznej (ma właściwości korozyjne). Stąd rozsądnie jest mieszać wodę przepływającą przez zmiękczacz z tą prosto z sieci, aby osiągnąć twardość na poziomie około 3-4 stopni niemieckich – taka woda jest uznawana za miękką, a przy tym zdrową dla człowieka i bezpieczną dla zasilanych nią urządzeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie