Budowa tarasu – od czego zacząć?

Krzysztof Jagielski
22.04.2021

Taras jest istotnym elementem domu jednorodzinnego. Większość inwestorów marzy o tym, aby spędzać na nim każdą wolną chwilę, przyjmować gości czy jeść niedzielne śniadanie. Te fantazje bardzo często rozmijają się z rzeczywistością, co jest efektem popełnienia szeregu błędów na etapie budowy tarasu. Od czego zatem trzeba tutaj zacząć? Sprawdź w naszym poradniku.

Dobry projekt

Naprawdę nie warto oszczędzać na usłudze zaprojektowania tarasu. Należy to zlecić firmie lub indywidualnemu projektantowi terenów zielonych oraz otoczenia domu. Projektant wykorzysta takie materiały, jakich oczekują inwestorzy – na przykład egzotyczne drewno, szlachetną kostkę czy bardzo modne płyty betonowe. Na podstawie projektu możemy się już zorientować, jak będzie wyglądać nowy taras i ewentualnie zażyczyć sobie wprowadzenia poprawek.

Wybór odpowiedniego materiału

Nie ma idealnego materiału do budowy tarasu. Nawet bardzo drogie egzotyczne drewno nie zawsze się sprawdzi, zwłaszcza wtedy, gdy inwestorzy chcą uniknąć konieczności jego odnawiania. Z kolei płyty betonowe czy kostka nie każdemu przypadną do gustu, ponieważ jednak dość mocno ingerują one w bioróżnorodność ogrodu i zagarniają przestrzeń dla zieleni. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem budowy tarasu trzeba się bardzo dokładnie zastanowić, z czego ma on być wykonany, uwzględniając nie tylko dostępny budżet, ale też estetykę, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Wielkość tarasu

Wiele osób popełnia tutaj błąd, który polega na budowie zbyt dużego lub zbyt małego tarasu w odniesieniu do realnych potrzeb domowników. Zbyt duży będzie drogi w wykonaniu, a docelowo i tak go nie wykorzystamy (zajmie miejsce, które można byłoby przeznaczyć na zieleń). Z kolei zbyt mały nie pomieści wszystkich gości, będzie nieustawny, zawsze coś będzie nam na nim przeszkadzać.

Tutaj najlepszym pomysłem jest zainscenizowanie rodzinnego wypoczynku czy wręcz imprezy dla znajomych i przyjaciół. Należy rozstawić stoły i krzesła lub meble ogrodowe (ewentualnie coś, co będzie jest „udawać”). Następnie sprawdzamy, ile miejsca potrzebujemy, aby móc komfortowo poruszać się po tarasie, serwować jedzenie, przestawiać meble i jeszcze pomieścić rośliny w donicach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie