Budowa przydomowego garażu: o czym warto pamiętać?

Remigisz Szulc
04.08.2020

Przydomowy garaż jest bardzo dużym udogodnieniem tak dla kierowców, jak i pasażerów. Pozwala wysiąść z samochodu w ciepłym, suchym pomieszczeniu, świetnie sprawdza się, jako mały warsztat, zapewnia wyższy poziom ochrony auta przed kradzieżą i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Stąd decyzja o wybudowaniu garażu wydaje się być jak najbardziej uzasadniona. Od pomysłu do realizacji droga jednak daleka. Wcześniej trzeba przemyśleć kilka bardzo istotnych spraw. Jakich? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Z jakiego materiału wykonać garaż?

Tutaj mamy całkiem szerokie pole do popisu, ponieważ w grę wchodzą takie materiały, jak:

  • Drewno
  • Metal
  • Pleksi
  • Bloczki
  • Prefabrykaty betonowe

Wybór powinien być uzależniony z jednej strony od możliwości finansowych inwestora, a z drugiej od dostępności materiału i… obowiązujących przepisów. Jeśli nie chcemy, aby było konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę garażu, należy zdecydować się na małą konstrukcję (do 30 metrów kwadratowych) niezwiązaną z gruntem. Wówczas najlepiej sprawdzą się lekkie materiały, jak drewno czy konstrukcja ramowa.

Ile samochodów ma pomieścić garaż?

Od tego będzie zależeć powierzchnia garażu. Jeśli w domu są dwa samochody, to rozsądnie będzie postawić konstrukcję dwustanowiskową – o ile oczywiście dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. W przypadku chęci parkowania w garażu tylko jednego auta, zalecamy zostawienie sobie miejsca na mały warsztat i schowek, na przykład na koła, części samochodowe, sprzęt do ogrodu etc.

Jedna czy dwie bramy?

W sytuacji, gdy wiadomo, że w garażu będą parkować dwa auta, trzeba będzie jeszcze podjąć decyzję, na jaki wariant bramy się decydujemy. Do wyboru mamy albo jedną dużą bramę, albo dwie małe. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Taniej z reguły wypada jedna brama, choć trzeba się tutaj liczyć z wyższym kosztem zakupu automatu. Poza tym otwarcie takiej bramy zimą spowoduje natychmiastowe wychłodzenie garażu. Stąd nie warto z góry skreślać opcji dwubramowej, która bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Nie zapominamy również o rozwiązaniu kwestii wjazdu do nowego garażu. Należy pomyśleć o utwardzeniu terenu w taki sposób, by przed bramą nie tworzyły się kałuże. Tutaj standardowym i nadal bardzo dobrym pomysłem będzie zwykła kostka brukowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.