Budowa domu własnymi siłami – dlaczego warto?

Mateusz Nowak
07.03.2022

Choć tytułowy pomysł wielu osobom może się wydać szalony, to w obecnych czasach jest jak najbardziej wart rozważenia. Niedobór fachowców, horrendalne stawki oraz długie terminy oczekiwania na ekipy powodują, że zlecona budowa domu może przedłużyć się o dobrych kilkanaście miesięcy (a w tym czasie prawdopodobnie znacząco podrożeją materiały budowlane). Dlatego dobrze będzie przynajmniej zastanowić się nad tym, aby wybudować dom własnymi siłami. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Duża oszczędność pieniędzy

Samodzielne wybudowanie domu jest doskonałą opcją dla osób dysponujących mocno ograniczonym budżetem. Jak wiadomo dziś fachowe ekipy bardzo się cenią, a nierzadko potrafią też zmienić (podnieść) stawki już w trakcie realizacji zlecenia. Jeśli koszty robocizny Cię przerażają i po dokładnych wyliczeniach okaże się, że opłaca Ci się nawet mniej pracować zawodowo, by zaoszczędzony czas przeznaczyć na prace budowlane, to weź taki scenariusz poważnie pod uwagę.

Mniej stresu

Tak, budowa domu własnymi siłami może być mniej stresująca w porównaniu ze zleceniem robót wynajętej ekipie. Tutaj nie musisz się przejmować tym, że wykonawca nie dojechał na budowę, przez co zamókł cały dostarczony materiał. Nie wykłócasz się z fachowcami o popełnione błędy i pieniądze. Jest znacznie spokojniej, oczywiście za cenę własnego wysiłku.

Nauczysz się wielu pożytecznych rzeczy

Jeśli lubisz majsterkować, natomiast daleko Ci do kwalifikacji budowlańca, to samodzielna budowa domu może być naprawdę fajną przygodą, a także sposobem na przebranżowienie się. Kto wie, może okaże się, że masz dryg do murarki, ciesielki, dekarki, glazurnictwa etc., co po zakończeniu budowy własnego domu zmotywuje Cię np. do założenia własnej firmy budowlano-remontowej?

Własne tempo budowy

Dla wielu osób będzie to szczególnie istotny argument, co też łatwo można zrozumieć. Budowa domu polegająca na zleceniu poszczególnych prac fachowcom jest niezwykle stresująca również dlatego, że towarzyszy jej ciągła presja czasu. Gdy inwestorzy nie mają pieniędzy na zakup materiałów, to nierzadko zapożyczają się, byle tylko nie stracić sprawdzonej ekipy. W przypadku samodzielnego wykonywania wszystkich prac nie ma takiego problemu, ponieważ możesz dopasować tempo budowy do własnych możliwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie