Budowa domu na działce w szczerym polu – od czego zacząć?

Jerzy Biernacki
12.11.2021

Bardzo wysokie ceny gruntów budowlanych spowodowały lawinowy wzrost zainteresowania działkami położonymi dosłownie pośrodku niczego. Takie grunty jeszcze do niedawna były nieatrakcyjne dla kupujących, ale dziś kuszą cenami. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że budowa domu na działce z dala od cywilizacji niesie ze sobą szereg trudności. O co trzeba tutaj zadbać? Najważniejsze kwestie omawiamy w naszym poradniku.

Media

Pierwszą rzeczą, od której po prostu musisz zacząć, jest zorientowanie się, jakie media mogą zostać doprowadzone do działki. Jeśli grunt rzeczywiście znajduje się pośrodku niczego, to istnieje wysokie ryzyko, że nie ma warunków technicznych do podłączenia nieruchomości zarówno do sieci wodociągowej, jak i kanalizacyjnej. Prąd? Będziesz musiał trochę poczekać (nawet dwa lata), aż przy granicy działki pojawi się skrzynka. Do tego czasu budowę prawdopodobnie trzeba będzie prowadzić z wykorzystaniem agregatu.

Jeśli natomiast otrzymałeś jasną informację, że w przewidywalnej przyszłości nieruchomość nie zostanie podłączona do sieci wodociągowej, to czeka Cię konieczność zainwestowania we własne źródło wody, czyli w studnię.

Dojazd do działki

Sporym problemem w przypadku działek, które zostały wydzielone np. z pola uprawnego, jest zapewnienie dojazdu do nieruchomości. Jeśli o to nie zadbasz, to spodziewaj się, że kierowca samochodu transportującego materiały po prostu odmówi wjechania na grząski teren.

Dlatego kolejnym krokiem będzie wykonanie drogi dojazdowej z gruzu i tłucznia, co może być bardzo kosztowne, jeśli musisz zrealizować tę inwestycję we własnym zakresie.

Transport materiałów budowlanych

Przed rozpoczęciem budowy zorientuj się, czy w rozsądnej odległości od działki nie znajdują się hurtownie materiałów budowlanych. Jeśli ich brakuje, to niestety, ale musisz się liczyć z wysokimi kosztami transportu. W takiej sytuacji rozważ korzystanie z usług hurtowni internetowych, które regularnie wysyłają samochody w trasę – może Twoja nieruchomość znajduje się po drodze, dzięki czemu nieco ograniczysz koszty transportu.

Zabezpieczenie placu budowy

Jeśli budujesz dom z dala od cywilizacji i nie możesz liczyć na życzliwość oraz czujność sąsiadów, to musisz we własnym zakresie zabezpieczyć plac budowy przed ewentualnymi kradzieżami. W tym celu zacznij od ogrodzenia działki, a następnie zainwestuj w system kamer – zwłaszcza, gdy planujesz trzymać na budowie elektronarzędzia, stal czy palety euro.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.