Budowa domu jednorodzinnego – dlaczego warto zacząć od ogrodzenia działki?

Mariusz Siwko
19.05.2022

Wielu prywatnych inwestorów rozpoczynających budowę domu jednorodzinnego systemem gospodarczym, w ogóle nie myśli o ogrodzeniu działki, wychodząc z założenia, że lepiej jest poczekać na moment wykonania docelowego płotu. Nic bardziej mylnego. Ogrodzenie działki powinno być pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowalnych. Mamy kilka argumentów na potwierdzenie tej tezy.

Wyznaczenie prywatnego terenu

Dzięki ogrodzeniu działki, nawet przy użyciu zwykłej siatki leśnej, wyznaczysz swój teren, co będzie jasną informacją dla przechodniów czy innych inwestorów z okolicy, że działka została kupiona i rusza na niej budowa domu. W ten sposób nikt niepowołany nie będzie się kręcić po Twoim terenie, wynosić z niego różnych rzeczy czy wyprowadzać psa, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

Większe bezpieczeństwo

Oczywiście proste ogrodzenie z siatki leśnej nie stanowi żadnego wyzwania dla zawodowych złodziei, natomiast może odstraszyć lokalnych włamywaczy i chuliganów. Takie ogrodzenie nieco utrudnia wynoszenie cennych przedmiotów z terenu budowy – trzeba je przeciąć, a to zajmuje dodatkowy czas i zwiększa ryzyko nakrycia.

Ochrona przed podrzucaniem śmieci

To bardzo ważna korzyść wynikająca z ogrodzenia działki budowlanej na samym początku realizowania inwestycji. Dziś prawdopodobnie znajdujesz na swojej działce mnóstwo śmieci, być może ktoś podrzucił na nią gruz czy wysypał suchy beton pod podbudowę. Irytujące, prawda? Niestety, ludzie tacy są, dlatego trzeba ukracać ich zapędy – a ogrodzenie, nawet bardzo proste, idealnie się do tego nadaje.

Mniejsze ryzyko wywiewania odpadów z budowy na sąsiednie działki

W trakcie budowy będzie powstawać coraz więcej odpadów – a to worków po cemencie, a to resztek siatki, folii, papy etc. Nie licz na to, że budowlańcy będą to wszystko na bieżąco sprzątać. Takie odpady mogą być rozwiewane po okolicy, a to spory wstyd dla inwestora. Ogrodzenie z siatki zmniejszy ryzyko, że śmieci z Twojej budowy trafią do czyjegoś ogródka.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.