Budowa domu bez pozwolenia również w przypadku budynków o powierzchni powyżej 70 m kw.

Maciej Piwowski
03.02.2023

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada ogromną rewolucję na polskim rynku budownictwa jednorodzinnego. Jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku mają zostać znowelizowane przepisy, które umożliwią wybudowanie domu na własne potrzeby bez pozwolenia – i jest mowa o budynkach o powierzchni nawet 150-200 metrów kwadratowych. Zapraszamy po więcej szczegółów.

Jak jest obecnie?

Dziś dom bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie, mogą wybudować osoby, które zdecydowały się na projekt budynku o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Te przepisy obowiązują od stycznie 2022 roku. Póki co z takiej możliwości skorzystało stosunkowo niewielu inwestorów – główną przeszkodą jest jednak dość ograniczona powierzchnia domu.

Ministerstwo twierdzi jednak, że dotychczasowe doświadczenia z budową domów bez pozwolenia są pozytywne. Inwestorzy mają trzymać się zasad sztuki budowlanej, stąd ulga ma zostać rozszerzona również o większe budynki.

Jak będzie?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii jeszcze w tym roku mają zacząć obowiązywać przepisy, na mocy których prywatny inwestor będzie mógł wybudować prywatny dom jednorodzinny o powierzchni 150-200 metrów bez uzyskania pozwolenia na budowę.

Nie znamy jeszcze szczegółów, natomiast prawdopodobnie w prawie zmieni się jedynie zapis dotyczący maksymalnej dopuszczalnej powierzchni budynku. To będzie rewolucja, ponieważ domy o powierzchni 150-200 metrów kwadratowych cieszą się największą popularnością i spełniają potrzeby mieszkaniowe zdecydowanej większości inwestorów.

Trzeba natomiast pamiętać, że budowa domu nadal będzie wymagać zgłoszenia, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie