Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi – kiedy warto ją wybrać?

Andrzej Winnicki
15.03.2021

Wybór odpowiedniego modelu bramy wjazdowej powinien być bardzo dobrze przemyślany, bowiem jest to inwestycja na lata. Warto przed jej zakupem wziąć pod uwagę uwarunkowania danego terenu, wszystkie dostępne na rynku możliwości w tym zakresie, jak również upodobania własne. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w ostatnich latach są bramy wjazdowe przesuwne bez przeciwwagi. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, czym właściwie są tego typu bramy przesuwne, jak po krótce wygląda ich montaż i kiedy warto na nie postawić?

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi - na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oczywiście nasza nowa brama wjazdowa bez przeciwwagi powinna być jak najbardziej praktyczna, ale też atrakcyjna pod względem wizualnym. Jeśli chodzi o jej design to warto pamiętać o tym, by postawić na taki model, który dobrze będzie współgrał ze stylistyką innych części posesji. Generalnie chodzi o to, by do domów tradycyjnych dobierać klasyczne ogrodzenia, z kolei posesje wzniesione w stylu nowoczesnym uzupełniać o bramy nowoczesne, minimalistyczne.

Jeśli zaś chodzi o kwestię praktyczną to, aby dobrze ją zrozumieć, należy najpierw zacząć od tego, czym taka brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi się charakteryzuje. Przede wszystkim jej funkcjonalność polega na tym, że przesuwa się ona po specjalnej szynie prowadzącej. Bardzo dużą zaletą takiej bramy przesuwanej bez przeciwwagi jest możliwość równoległego przesuwania się. Po ten mechanizm sięga się najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z wąskim i krótkim podjazdem. Wówczas możemy zaoszczędzić nawet do 50% miejsca, które zostałoby zajęte przez bramę z przeciwwagą.

A zatem taka brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi jest niezwykle praktyczna podczas eksploatacji. Co więcej, podczas jej bezpośredniego użytkowania nie musimy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości samochodu od bramy, jak to ma miejsce w przypadku bram dwuskrzydłowych.

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi z automatem

Aby podnieść komfort użytkowania bramy wjazdowej przesuwnej bez przeciwwagi, warto dodatkowo zainstalować zestaw automatyczny, dzięki któremu nie będziemy musieli wysiadać z samochodu, po to by ją otworzyć lub zamknąć. Taki automat możemy kontrolować za pomocą 2- lub 4-kanałowego pilota, ale też bezpośrednio z domu.

Dzięki nowoczesnej technologii możemy również korzystać z aplikacji na urządzeniu mobilnym, które, po jej zainstalowaniu, stanie się kompatybilne z systemem automatu naszej bramy.

Najczęściej w zestawie automatycznej bramy przesuwnej bez przeciwwagi znajdziemy:
• bramy wraz z szyną prowadzącą,
• napęd do tej bramy,
• słupki dojazdowe i przelotowe,
• rolki prowadzące,
• rolki jezdne.

Ponadto zawsze można dokupić akcesoria dodatkowe, takie jak chociażby: lampę ostrzegawczą LED, zamek hakowy do bramy przesuwnej czy też ogranicznik otwierania bramy.

Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną bez przeciwwagi?

Generalnie zaleca się, aby montaż bramy przesuwnej bez przeciwwagi został przeprowadzony przez osoby wykwalifikowane, zwłaszcza jeśli dodatkowo instalowany będzie zestaw automatyczny. Wówczas osoba odpowiedzialna za jego podłączenie powinna posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne.

Taki montaż zawsze powinien być dobrze zaplanowany. Oczywiście w tym przypadku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki terenowe. Następnie należy wyznaczyć parametry montażowe słupków. Z zasady przeprowadza się też montaż próbny, po to by sprawdzić czy wszystkie elementy konstrukcyjne bramy działają poprawnie.

Kolejny etap to wykopanie dołu przeznaczonego pod fundament naszej bramy. Po osadzeniu w nim słupków, wylewa się fundament betonowy. Teraz pozostaje już montaż szyn jezdnych i rolek prowadzących na słupie. Na samym końcu montowana jest brama wjazdowa wraz z ogranicznikiem maksymalnego otwarcia i ewentualnie dokupione akcesoria dodatkowe.

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi kiedy wybrać?

Brama wjazdowa przesuwana bez przeciwwagi jest niezwykle wygodna podczas użytkowania. Jej niewątpliwym atutem jest to, że zajmuje stosunkowo mało miejsca w stosunku do innych typów bram wjazdowych. I właśnie ze względu na ich niezwykłą ergonomię pod względem powierzchniowym z powodzeniem są one montowane nawet w najwęższych podjazdach przydomowych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do połowy powierzchni, którą w innych warunkach zajęłaby brama z przeciwwagą.

Podejmując decyzję o zakupie i montażu tego typu bramy należy jednak pamiętać o wykonaniu montażu próbnego, w celu sprawdzenia poprawności działania wszystkich elementów konstrukcji bramy.

A o czym należy pamiętać podczas eksploatacji bram przesuwnych bez przeciwwagi? Koniecznie należy regularnie czyścić szyny z zanieczyszczeń zewnętrznych, a więc głównie z liści i drobnych kamieni, by absolutnie nie doprowadzić do jej zatrzymania czy zablokowania. Z kolei zimą warto pamiętać o jej właściwym odśnieżaniu. Niektórzy, w celu zapobiegnięcia obladzaniu się szyny przesuwnej, umieszczają pod jej powierzchnią specjalny kabel grzejny.

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi czy warto?

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi to niezwykle komfortowe rozwiązanie, nie tylko tak gdzie jej zastosowanie wymuszone zostało brakiem odpowiedniej przestrzeni. Po takie modele sięgają również właściciele nieco większych posesji. Za bramami przesuwnymi przemawia przede wszystkim praktyczność, jak i względy estetyczne (można zamówić praktycznie dowolną wersję bramy, wedle uznania), ale też technologia. Otóż, bez żadnego problemu możemy dołączyć do niej zestaw automatyczny wraz z dodatkowymi akcesoriami, które podniosą jej funkcjonalność. Taką ulepszoną technologicznie bramę przesuwną bez przeciwwagi możemy zarządzać z samochodu, z domu lub z każdego innego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu, za pomocą aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym.

Warto również dodać, że bramy wjazdowe przesuwne bez przeciwwagi to produkty wysokiej jakości, odpowiednio zabezpieczone przed korozją, posiadające wieloletnie gwarancje.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polargos, oferującą nowoczesne i klasyczne ogrodzenia oraz bramy wjazdowe. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.