Bliskość nowych tras

Antoni Kwapisz
19.11.2015

Coraz bardziej rozbudowana infrastruktura drogowa obejmująca nie tylko płatne autostrady, ale także drogi ekspresowe czy obwodnice miast, sprawia, że transport samochodami ciężarowymi znów jawi się jako alternatywa wobec transportu kolejowego. Dlatego też nowe centra logistyczne czy magazyny powstają nie w pobliżu kolejowych tras, ale wokół nowych autostrad. Oczywiście istotne znaczenie ma także cena gruntów, gdyż nowe inwestycje powstają na terenach do niedawna rolniczych, kupionych za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Janki, Nadarzyn i okolice

Spośród kilku lokalizacji centrów hurtowych i wytwórczych położonych nieopodal stolicy dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się magazyny do wynajęcia w Jankach, Nadarzynie czy Sokołowie. Kilkanaście kilometrów od centrum stolicy na do niedawna ogromnych polach wciąż powstają ogromne inwestycje obsługujące handel detaliczny i hurtowy.

Pierwszym z bodźców do rozwoju infrastruktury magazynowej było wybudowanie Centrum Handlowego w Jankach – swego czasu była to największa galeria handlowa w Polsce, do której na codzienne zakupy przyjeżdżali mieszkańcy Pruszkowa, Piastowa i Warszawy. Bezpłatny autobus dla klientów odjeżdżający z centrum stolicy niemal zawsze pełen był pasażerów.

Kolejną inwestycją, która jednak prawdopodobnie nie przetrwa próby czasu w obecnej formie, jest położone w Nadarzynie Centrum Handlowe Maximus. Po kilku latach prosperity widać, że mieszkańcy okolicy odwrócili się od miejsca z przede wszystkim tanimi tekstyliami. Konkurencja outletów i nowo powstających galerii handlowych skutecznie zniechęca od zakupów w ogromnych halach.

Ostatnim ważnym punktem na mapie handlu tekstyliami na zachód od Warszawy jest Wólka Kosowska. Mimo nie zawsze wysokiej jakości asortymentu, wciąż nieźle prosperuje, ciesząc się powodzeniem u hurtowników z wielu regionów kraju. Sporym atutem są wciąż niskie ceny oraz coraz częściej wybierana przez klientów internetowa sprzedaż tekstyliów i dodatków. Dlatego nadal do okolicznych magazynów przyjeżdżają ogromne ilości ciężarówek z pochodzącymi z Azji tekstyliami.

Nie tylko tekstylia

Korzystne położenie nieopodal stolicy i w pobliżu tras szybkiego ruchu sprawia, że coraz więcej inwestorów wybiera lokalizację w okolicach Janek czy Nadarzyna jako miejsce do produkcji. Ale wciąż w świadomości wielu osób to tylko, czy aż, ogromny rynek handlu. Zwłaszcza hurtowego. To także ogromne magazyny położonych w Centrum Handlowym Janki sklepów z elektroniką i meblami.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.