Błędy podczas wykopu pod fundamenty domu

Antoni Kwapisz
01.10.2021

Gwarancją solidnego posadowienie budynku jest dokładne wykonanie wykopu pod fundamenty domu. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas robót ziemnych, aby mieszkańcy i goście mogli czuć się bezpiecznie.

Gwarancją solidnego posadowienie budynku jest dokładne wykonanie wykopu pod fundamenty domu. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas robót ziemnych, aby mieszkańcy i goście mogli czuć się bezpiecznie.

Wykop pod fundament – informacje

Najlepszym okresem na przeprowadzenie wykopu pod fundament jest sezon wiosenno-letni. Zazwyczaj wykop wykonuje się między kwietniem a październikiem. Poprzedzające roboty to: wycinka drzew, niwelacja terenu czy wytyczenie obrysu domu. Wykop pod fundament jest ostatnim etapem prac ziemnych pod budowę domu. Do takiej pracy niezbędna będzie koparka lub minikoparka. Zdarza się, że właściciele działki nie chcą składować materiału z wykopu na działce i korzystają z usługi wywozu.  

Zazwyczaj głębokość wykopu pod fundament wynosi 1,2-1,4 m, a dokładna głębokość wskazana jest w projekcie budowlanym domu. Geodeta po zapoznaniu się z dokumentacją zajmuje się wytyczeniem fundamentów, wyznaczając zarys domu.

Tych błędów musisz unikać:

1. Brak weryfikacji warunków i specyfiki podłoża

Weryfikacja gruntu to znacząca czynność, którą należy wykonać przez rozpoczęciem budowy. Badanie pozwala określić poziom wód gruntowych. Jeśli stan wód będzie wysoki może dojść do podmycia oraz osunięcia się ziemi podczas wykopu.

2.Nieodpowiedni termin wykonania wykopu

Pora roku odgrywa ważną rolę podczas wykonywania wykopu, lecz istnieją również wyjątkowe sytuacje. Ze względu na różne wydarzenia życiowe nie udaje się nam kolejno wykonać poszczególnych prac ziemnych i budowlanych. Wykop pod fundament, który jest zbyt wcześnie wykonany może powodować osypywanie lub zmieni swój pierwotny wygląd, przez co należy ponownie skorzystać z usług firmy zajmującej się robotami ziemnymi.

3. Pozostawienie humusu

Humus, czyli wierzchnia warstwa ziemi, jest najbardziej urodzajna, ale również słabo zagęszczona. Niestety pod obciążeniem osiada. Pozostawienie humusu pod fundamentami może doprowadzić do pękania ścian. Prawidłowe wykonanie prac budowlanych wymaga usunięcia humusu (około 20-40 cm).

4. Przegłębienie wykopu

Gdy dojdzie do przegłębienia wykopu należy dostarczyć nowy materiał, wbudować, kolejno zagęścić oraz wyprofilować powierzchnię terenu.

5. Brak zabezpieczenia wykopu

Zabezpieczenie wykopu zagwarantuje utrzymanie się ziemi i nie doprowadzi do jej osunięcia. Jest kilka sposobów na zabezpieczenie wykopu, a jednym z nich jest zabijanie ścianek wykopu lub obłożenie skarp folią budowlaną.

Wykop pod fundament nie jest zadaniem skomplikowanym, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania. Firma Roboty Ziemne Szczucki zajmuje się profesjonalnymi pracami ziemnymi i budowlanymi. Wykop pod fundamenty domu jest jedną z oferowanych usług. W celu zapoznania się z pełną ofertą, zapraszamy do odwiedzenia witryny www.szczucki.pl.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie