Aranżacja piwnicy – jak funkcjonalnie wykorzystać tę przestrzeń?

Marek Szydełko
04.02.2023

Domy z podpiwniczeniem to dziś rzadkość. Niewielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, głównie z uwagi na stosunkowo wysoki koszt wykonania piwnicy. Nadal natomiast można znaleźć oferty sprzedaży domów z podpiwniczeniem na rynku wtórnym. Jeśli stałeś się właścicielem takiej nieruchomości i nie masz pomysłu na zaaranżowanie piwnicy, to spieszymy z pomocą. Oto kilka ciekawych inspiracji na funkcjonalne wykorzystanie dodatkowej przestrzeni.

Domowa siłownia

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni, ale nie możesz się do tego zmobilizować, ponieważ po prostu nie chce Ci się wychodzić z domu popołudniami czy wieczorami, to zaaranżowanie piwnicy na domową siłownię może być świetnym rozwiązaniem.

Spiżarnia

Najbardziej oczywistym pomysłem na wykorzystanie piwnicy jest urządzenie w niej domowej spiżarni. Można tam przechowywać nie tylko przetwory, ale też napoje, puszki, jedzenie dla zwierząt i wszystkie produkty o długim terminie przydatności do spożycia, które kupujemy na zapas przy okazji jakiejś promocji sklepowej.

Pralnia i prasowalnia

Marzenie niejednej pani domu, ale i panowie, którzy angażują się w prace porządkowe, powinni być tym pomysłem zainteresowani. Piwnica jest idealną przestrzenią do zaaranżowania w niej pralni oraz prasowalni. Dzięki temu unikamy bałaganu w części mieszkalnej, zyskując mnóstwo miejsca do np. rozwieszenia mokrych ubrań.

Magazyn

W każdym domu przyda się przestrzeń do magazynowania różnych przedmiotów, które chcemy mieć, ale jednocześnie nie używamy ich na co dzień. Mogą to być np. zabawki ogrodowe chowane na zimę, drugi komplet kół do samochodu, ubrania sezonowe, ozdoby choinkowe itd.

Sala telewizyjna

W piwnicy można zaaranżować salę telewizyjną dla całej rodziny, z dużym ekranem, na przykład rzutnikiem. To świetny pomysł w sytuacji, gdy nie chcemy mieć telewizora w salonie i ulegać pokusie oglądania byle czego, a tym bardziej sadzania dzieci na wiele godzin przed bajką. Dzięki takiej sali rodzinne seanse będą jeszcze atrakcyjniejsze, bo rzadsze. Sprzyja to innym, bardziej kreatywnym formom spędzania czasu z dziećmi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie