Aranżacja łazienki – inspiracje na 2016 rok

Antoni Kwapisz
08.03.2016

Dominujące w tym roku trendy w aranżacji łazienki to częściowo kontynuacja tego, co królowało w roku ubiegłym oraz kilka nowości wnętrzarskich. Oto najważniejsze inspiracje na 2016 rok.

Naturalne, surowe materiały

Dla współczesnych łazienek najbardziej charakterystyczne są inspiracje naturą. Zauważalne już od dawna fascynacje projektantów wnętrz tym, co surowe i autentyczne, królują również w tym sezonie. Drewno, beton, marmur… to podstawowe materiały, po które sięga się dziś, urządzając modne łazienki. Kamienna podłoga, betonowe ściany, blaty z marmuru czy drewniane dodatki stanowią w tym roku obowiązkowe elementy aranżacji. Idealnie jest, jeśli można pozwolić sobie na prawdziwe drewno czy marmur w łazience, ale świetny efekt osiąga się również, stosując materiały dobrze imitujące te surowce, dlatego… Śmiało można sięgać na przykład po drewnopodobny gres szkliwiony w formie podłużnych płytek, które wspaniale udają podłogowe deski lub – powiedzmy – po ścienną ceramikę, która może do złudzenia przypominać surową, betonową powierzchnię ściany.

Stonowane barwy i mocne akcenty

Wszechobecne dotychczas barwy ziemi i naturalna stonowana kolorystyka w łazienkowych aranżacjach, w których na pierwszy plan wybijały się przede wszystkim: biel, beż i różne odcienie szarości, nadal pozostają w trendzie, jednakże „zyskują nowe życie”. W projektach pojawiają się bowiem – dość nietypowe na pierwszy rzut oka - połączenia szarości i brązów, a także mocne akcenty kolorystyczne ożywiające całość stonowanej aranżacji. Wśród nich barwy roku 2016, czyli: róż, błękit, turkus i żółcienie, a niekiedy nawet złoto oraz odważne, wyraziste i soczyste kolory, jak na przykład pomarańcz. Są one obecne nie tylko w dodatkach. Modna, charakterystyczna barwa może być również zastosowana na przykład na jednej lub kilku ścianach łazienki w postaci dekoracyjnych płytek ceramicznych.

Minimalizm aranżacji

Aranżacja łazienki w tym sezonie wymaga – podobnie jak w roku ubiegłym - minimalistycznego podejścia do tematu i postawienia na urok prostoty. Mniej znaczy więcej. Modna łazienka to taka, w której główną rolę gra przestrzeń i subtelnie dobrany, niebanalny detal. Dodatki powinny być ograniczone do niezbędnego minimum, a niektóre elementy wyposażenia wręcz „wtapiać się” w tło. Sztandarowym przykładem tego typu rozwiązań jest szary beton architektoniczny na ścianie i bezbrodzikowa kabina prysznicowa (z odpływem wody w podłodze) składająca się z całkowicie przezroczystych, gładkich tafli szkła. Wśród polecanych dekoracji do nowoczesnej łazienki coraz częściej pojawiają się żywe rośliny. Sprawdza się to oczywiście zwłaszcza w sytuacji, w której urządzanym wnętrzem jest raczej przestronny pokój kąpielowy niż ciasne pomieszczenie bez okna, ale… warto pamiętać o zieleni – byle nienachalnie, gustownie i bez przesady. Często wystarcza po prostu bambus w szklanej donicy lub w wazonie.

Designerskie wyposażenie

Wanna, umywalka, grzejnik czy baterie łazienkowe już dawno przestały być tylko potrzebnym w łazience sprzętem. Dzisiaj – dzięki swoim designerskim formom – stanowią one bardzo ważny element aranżacji tworzący styl i charakter wnętrza. Dla projektów łazienek 2016 roku charakterystyczne są wolnostojące wanny, umywalki o nietypowym kształcie i kolorze, stylowe konsole pod te umywalki, grzejniki o oryginalnym, nowoczesnym wyglądzie, sugerującym raczej funkcje ozdobne niż praktyczne, a także złota lub miedziana armatura łazienkowa. Dziś nie dziwi już nikogo ceramika sanitarna w kolorze czarnym, szara, kamienna umywalka czy modna, różowa lub błękitna wanna, jako mocniejszy kolorystyczny akcent na przykład w szarej aranżacji.

Kafle - tak, ale…

Kafelki w łazienkach to standard od lat, jednak z roku na rok tendencje aranżacyjne się w tym zakresie nieco zmieniają. Obecnie stawia się przede wszystkim na coraz większe formaty płytek – zarówno ściennych, jak i podłogowych. W modzie są również płytki heksagonalne, czyli w kształcie sześciokąta, które można układać na ścianie lub na podłodze, a sposób ich ułożenia nie musi pozostawać bardzo regularny. Dopuszcza się w tym względzie pewną dozę kreatywności, by efekt końcowy mógł być niepowtarzalny. Poza – ciągle modnymi - wielkoformatowymi płytkami imitującymi surowy cement, na uwagę w tym sezonie zasługują także kafle idealnie oddające estetykę cegieł, łuszczącego się tynku, naturalnej skóry, kamienia, drewna czy metalu, które niekiedy stylizowane są na powierzchnie noszące pewne ślady zużycia…

Geometria, mozaiki, patchwork i 3D

Na topie w tym roku są wszelkiego rodzaju wzory geometryczne, zabawa mozaiką, patchworkiem oraz różnego typu efekty trójwymiarowe na ścianach, uzyskiwane między innymi za pomocą płytek z odpowiednim, cyfrowym nadrukiem. Aranżacja wykorzystująca ten trend musi być jednak doborze przemyślana (a najlepiej opracowana przez profesjonalistę projektującego wnętrza), ponieważ bazowanie na takim wzornictwie może być bardzo efektowne, ale niezwykle łatwo popełnić w tej sytuacji także poważne błędy estetyczne.

Retro – inspiracje

Jeśli chodzi o królujące w tym roku inspiracje, to jest to sięganie po elementy retro, szczególnie te charakterystyczne dla lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Poniżej kilka przykładów ilustrujących niektóre z omówionych tendencji wnętrzarskich charakterystycznych dla łazienki 2016. Więcej zdjęć i inspiracji na stronie

http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.