Amplituner kina domowego — do czego służy? Jak wybrać?

Marek Szydełko
25.10.2021

Kino domowe to luksus, na który może sobie pozwolić każdy z nas. To możliwość zagłębienia się w seans niemal wszystkimi zmysłami i doskonały pomysł na spędzenie czasu całą rodziną. Aby jakość rozrywki była na jak największym poziomie należy zadbać nie tylko o obraz, ale również o dźwięk. W tym celu warto nabyć zestaw głośników oraz zaawansowaną jednostkę centralną, czyli amplitunery kina domowego.

Co to jest amplituner kina domowego?

Amplitunery kina domowego są sercem każdego centrum rozrywki umieszczonego w zaciszu domowym. Pełnią niezastąpioną funkcję w przypadku rozbudowanych systemów nagłośnienia. Będą więc potrzebnym elementem nowoczesnego kina domowego i nie tylko. Za pomocą amplitunera kina domowego możemy kontrolować dystrybucję muzyki w całym domu oraz poprawić jakość obrazu.

Od strony technicznej amplitunery kina domowego to coś w rodzaju wzmacniacza, lecz urządzenie to wzbogacone jest o wiele dodatkowych możliwości np. tunera cyfrowego DAB + lub analogowego FM, bezprzewodowej łączności Wi fi itp.

Dla kogo amplitunery kina domowego?

Dla osób, które zdecydowanie częściej cenią sobie możliwość słuchania muzyki niż oglądania filmów, zamiast zainteresowania się produktami, jakim są amplitunery kina domowego, polecamy amplitunery. Amplituner stereo umożliwia odtwarzanie wysokiej jakości muzyki, a w wolnej chwili można także obejrzeć film, wykorzystując do tego system dwukanałowy.

Nowoczesne amplitunery kina domowego kierowane są do osób, które cenią sobie dobrej jakości dźwięk uzyskiwany z filmowych ścieżek. Ogromny zakres funkcji pozwala na uzyskanie niesamowitych doznań i wysoką jakość dźwięku przestrzennego. Na rynku istnieją amplitunery kina domowego z bogato rozbudowanymi funkcjami, lub te nieco uboższe wersje, lecz o wiele tańsze. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy określić, jakie funkcję tak naprawdę będą nam potrzebne i tym kierować się przy zakupie.

Amplitunery kina domowego — jak dużej moc potrzebujmy?

Zdecydowania większość urządzeń tego typu zapewnia wystarczającą moc do każdego zastosowania. Możliwość słuchania muzyki w mniejszych jak i większych pomieszczeniach jest optymalna, tak więc nie jest to dość istotne kryterium wyboru, chyba że planujemy zakup do wielkiego pomieszczenia.

Impedancja

O wiele ważniejszym czynnikiem jest wartość impedancji. Jeżeli amplitunery posiadają najniższą impedancję 9 ohmów, to rozwiązaniem idealnym są do niego głośniki o takiej samej wartości.

Liczba kanałów — amplitunery stereo czy 7.1?

Jeżeli chcemy słuchać dźwięku z różnych źródeł to wzmacniacz 7.1, będzie dobrym pomysłem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie niesie ze sobą konieczność podłączenia dla każdego kanału osobnego głośnika. Przyjmuje się, że optymalnym wyjściem jest wariant 5.1, a czasami nawet zwykłe stereo.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając amplitunery kina domowego?

Kupując amplituner, warto zwrócić także na możliwość bezprzewodowego połączenia, co umożliwi streaming dźwięku audio z komputera czy słuchanie radia internetowego. Niektóre urządzenia pozwalają także na podłączenie zewnętrznego urządzenia np. telefonu, odtwarzacza mp3 czy przez port USB, wsparcie dolby digital dolby atmos, hd master audio, czy hd high resolution audio. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.