Akcesoria dachowe, w które warto zainwestować na etapie prac dekarskich

Jerzy Biernacki
07.07.2023

Budowa dachu domu jednorodzinnego to jeden z najbardziej kosztownych etapów. Nic dziwnego, że inwestorzy na różne sposoby próbują ograniczyć wydatki, na przykład wybierając tańszą dachówkę czy rezygnując z niektórych elementów wyposażenia dachu. Warto natomiast zacisnąć zęby i sięgnąć głębiej do portfela, ponieważ są takie akcesoria dachowe, które w przyszłości mogą się niejednokrotnie przydać. Przykłady znajdziesz w naszym artykule.

Ława kominiarska

Bez tego elementu kominiarz może nawet odmówić czyszczenia komina i zażądać podstawienia podnośnika koszowego – a to wiąże się ze znacznie wyższym kosztem. Ława kominiarska kosztuje kilkaset złotych, a skorzysta z niej nawet sam właściciel, chociażby na etapie montażu anteny telewizyjnej czy LTE.

Stopnie kominiarskie

To drugi, obok ławki, wręcz niezbędny element wyposażenia dachu. Dzięki stopniom kominiarskim można wygodnie i co najważniejsze bezpiecznie dostać się na szczyt dachu, najczęściej w okolice komina. Nie potrzeba do tego drabiny dekarskiej, a tym bardziej wspomnianego już podnośnika.

Dachówka przelotowa

Dachówki przelotowe umożliwiają wyprowadzenie ponad dach różnych instalacji, z jednoczesnym zachowaniem szczelności pokrycia dachowego. Wykorzystasz taką dachówkę np. do poprowadzenia przewodów antenowych, elementów instalacji solarnej/fotowoltaicznej czy nawet komina gazowego (w systemie „rura w rurze” do kotłów kondensacyjnych).

Płotek śniegowy

Czyli inaczej śniegołap. Jest to stosunkowo kosztowne, natomiast godne polecenia rozwiązanie, które docenisz już pierwszej śnieżnej zimy. Zadaniem śniegołapu jest oczywiście zatrzymywanie mas śniegu zsuwających się z dachówki, co z kolei chroni rynny przed zerwaniem i odkształceniem. Dodatkowo zabezpieczone zostają rośliny, których nie przygniecie gruba warstwa śniegu.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie