AC3, AC4 czy AC5? Jaką klasę ścieralności paneli wybrać?

Antoni Kwapisz
22.01.2024

Panele podłogowe są najchętniej wybieraną okładziną. Dotyczy to zarówno paneli laminowanych, jak i winylowych. Jedynym kryterium z pewnością nie powinna być estetyka – należy zwrócić uwagę także na kwestie czysto techniczne, wśród nich na klasę ścieralności paneli. Tutaj najczęściej wybiera się spośród paneli AC3, AC4 oraz AC5. Które będą odpowiednie do Twojego domu lub mieszkania? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Panele AC3

Klasa AC3 jest dziś uznawana za podstawową i praktycznie nie spotyka się już paneli o niższej klasie ścieralności. Co za tym idzie, modele AC3 są też najtańsze, choć to wcale nie oznacza, że nie warto sobie nimi zaprzątać głowy.

Panele o klasie ścieralności AC3 są przeznaczone pod niewielki ruch, dlatego sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak:

  • Sypialnia;
  • Garderoba;
  • Gabinet;

Panele AC4

Panele o wyższej klasie ścieralności charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są droższe, ale w zamian na pewno posłużą o wiele dłużej w dobrym stanie. Warto je wybierać do pomieszczeń, w których przewidujemy wzmożony ruch, czyli np. do:

  • Salonu;
  • Pokoju dziecka;
  • Korytarza;

Panele AC5

Warto podkreślić, że panele AC5 nie są wcale przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych. Użytkuje się je głównie w pomieszczeniach biurowych, w urzędach, w hotelach etc. W domu czy w mieszkaniu takie panele byłyby przerostem formy nad treścią.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której w domu mieszkają zwierzęta (pies, kot), a domownicy mają zwyczaj chodzenia w butach. Wówczas zakup paneli AC5 może być dobrym pomysłem, zwłaszcza do tych najintensywniej użytkowanych pomieszczeń, jak salon, korytarz czy kuchnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie