Zestaw domowego hydraulika, czyli co warto kupić, aby móc samodzielnie usuwać proste awarie?

Antoni Kwapisz
03.01.2022

Awarie hydrauliczne należą do tych, które zdarzają się zdecydowanie najczęściej. Każdy chyba spotkał się z problemem cieknącego kranu, pękniętego wężyka czy po prostu chciał zamontować nową baterię w miejsce tej uszkodzonej. Tego typu awarie można z powodzeniem usunąć we własnym zakresie, bez konieczności wzywania fachowca, oszczędzając tym samym setki złotych. Najpierw jednak trzeba się odpowiednio wyposażyć. Sprawdź, co powinno się znaleźć w przyborniku każdego domowego hydraulika.

Zestaw uszczelek

Uszczelek w domu nigdy za wiele! Na dobry początek zaopatrz się w nawet kilka zestawów uszczelek w najróżniejszych wariantach wymiarowych: średnicach i grubościach. Będą one potrzebne do uszczelnienia cieknącego kranu, wężyka doprowadzającego wodę do toalety czy słuchawki prysznicowej, a nawet podejść grzejnikowych.

Pakuły i pasta uszczelniająca

To obowiązkowe narzędzia pracy każdego hydraulika. Pakuły, czyli po prostu włókna konopne, wciąż są niezastąpione, jeśli chodzi o uszczelnianie różnych połączeń hydraulicznych – nie zastąpi ich wygodniejsza w stosowaniu taśma teflonowa. Do pakuł od razu dokup pastę uszczelniającą, którą wykańcza się miejsce łączenia kształtek czy innych elementów hydraulicznych.

Zestaw kluczy

W skrzynce domowego hydraulika nie może oczywiście zabraknąć kluczy, z których najważniejszy jest klucz francuski oraz klucz nastawny. Do tego warto zaopatrzyć się w szczypce hydrauliczne, które umożliwiają solidne uchwycenie np. rury czy innego elementu, którego nie da się odkręcić i przytrzymać przy pomocy klucza.

Zapasowe kształtki

To, zaraz obok uszczelek, najważniejsze artykuły hydrauliczne, które trzeba mieć pod ręką chcąc samodzielnie usuwać różnego rodzaju awarie. Najczęściej problem z nieszczelnością pojawia się właśnie na zużytej kształcę (pęknięcie, niedokładny odlew etc.), z czym można sobie szybko poradzić po prostu ją wymieniając. Na podorędziu warto mieć co najmniej po jednej sztuce kolanka (o różnych kątach), mufy, nypla i trójnika oraz kraników i podejść pod baterie. Kup je w takich rozmiarach, jakie występują w Twoim domu lub w dwóch najczęściej stosowanych wariantach: ½ i ¾ cala.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie