O prawidłowo dobranej pojemności zbiornika na nieczystości płynne mówimy wtedy, gdy wywóz nieczystości następuje średnio co 2 tygodnie. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy to ścieki zaczynają bardzo szybko fermentować i wydzielać nieprzyjemny zapach wydostający się z kominka wentylacyjnego/odpowietrzenia. Wielu właścicieli jednak tego nie respektuje i z premedytacją opóźnia wywóz, aby po prostu zaoszczędzić na usłudze asenizacyjnej. Dowiedz się, czym grozi zbyt rzadki wywóz szamba.
To problem nie tylko estetyczno-zapachowy, ale też środowiskowy. Jeśli odwlekasz wywóz nieczystości, to musisz się liczyć z tym, że pewnego razu nie zdążysz zamówić usługi na czas, co wpłynie na komfort wszystkich domowników. W jaki sposób?
Przykładowo: w piątek po południu stwierdzisz, że jest jeszcze trochę miejsca w szambie, po czym w niedzielę rano nieczystości zaczynają z niego wypływać górą. Woda nie spływa w umywalce, w wannie, nie ma mowy o tym, aby używać zmywarki czy pralki. Mamy duży problem, który zostanie rozwiązany dopiero w poniedziałek. Po co doprowadzać do takich sytuacji w imię zaoszczędzenia kilkunastu złotych?
Regularnie przepełnione szambo, zwłaszcza wykonane z żelbetonu, prędzej czy później ulegnie rozszczelnieniu. Nie zauważysz tego od razu, jednak stopniowo suma zużytej wody w gospodarstwie domowym przestanie się bilansować z ilością wybranych ścieków. To niezawodny znak świadczący o tym, że zbiornik przepuszcza nieczystości do gruntu.
Nie ma się niestety z czego cieszyć. Nieszczelne szambo, a dokładnie jego zawartość, to ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pamiętaj, że nieczystości mogą skazić nie tylko Twój grunt, ale też wody podziemne czy działki sąsiadów. Jeśli czerpiesz wodę z własnego ujęcia, to pomyśl o tym, że przez nieszczelne szambo będzie ona zawierać groźne dla zdrowia bakterie np. kałowe, a przy tym wydzielać okropny zapach i jeszcze gorzej smakować.
Przepełnione szambo musi w końcu wybić górą, najczęściej przez kominek wentylacyjny. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać regularnie, to z pewnością nie umknie uwadze sąsiadów. Ci mogą powiadomić urząd gminy, a ten z kolei policję, która skontroluje, czy wywiązujesz się z obowiązku regularnego zlecania wywozu nieczystości.
Jeśli liczba posiadanych rachunków nie będzie się zgadzać z zużyciem wody w gospodarstwie, a dodatkowo funkcjonariusze odkryją ślady wylewania się szamba na działkę, to spodziewaj się wysokiego mandatu i postępowania administracyjnego.