Zapchana toaleta – co robić?

Andrzej Winnicki
19.01.2023

Chyba każdemu zdarzyło się niechcący zapchać toaletę. Najczęściej jest to spowodowane spuszczeniem zbyt dużej ilości papieru toaletowego lub – co gorsza – ręczników papierowych. Standardową przyczyną zapchania toalety jest spuszczenie w niej kobiecych środków higienicznych, resztek jedzenia czy utopienie jakiegoś twardego przedmiotu, np. telefonu. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacznij od wykorzystania tych sposób, które przybliżamy w naszym artykule.

Użyj przepychacza

Przepychacz do WC jeszcze do niedawna był standardowym elementem wyposażenia domowej łazienki. Dziś już tak nie jest, ponieważ zwiększona średnica rur kanalizacyjnych minimalizuje ryzyko zapchania toalety.

Gdy jednak do tego dojdzie, to warto na początek iść do sklepu i kupić przepychacz. Kilkanaście ruchów powinno znacząco poprawić sytuację i umożliwić spłukanie toalety. Przepychacz przyda się również do udrożniania rur w mieszkaniu i domu.

Płyn do naczyń

Popularnym i całkiem skutecznym sposobem na zapchaną toaletę jest użycie płynu do mycia naczyń. Cała procedura jest bardzo prosta: wlewamy sposób płynu do wody w sedesie, zostawiamy na 15-20 minut, po tym czasie wlewamy do środka 10 litrów ciepłej wody, znów czekamy 10 minut i próbujemy spuścić wodę przy pomocy spłuczki. Powinno pomóc.

Gdy problem jest grubszy

Może się oczywiście zdarzyć, że toaleta jest zapchana na amen i żadne domowe sposoby nie przyniosą efektu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zadzwonić po hydraulika dysponującego specjalną spiralą do udrożniania rur. Jest to w 100% skuteczna metoda na odetkanie toalety, która pozwala również – choć bez gwarancji – odzyskać przedmioty utopione w sedesie, jak biżuteria czy wspomniany już telefon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie