Zakup używanego odżelaziacza wody – dlaczego to zły pomysł?

Remigisz Szulc
06.12.2021

Odżelaziacz wody jest niezbędny zawsze wtedy, gdy czerpiemy wodę z własnego ujęcia do celów bytowych i spożywczych. Taka woda niemal zawsze zawiera zbyt dużo żelaza, które powoduje m.in. powstawanie nieestetycznych zacieków na armaturze, plamienie ubrań oraz w dłuższym okresie niszczenie instalacji wodnej oraz grzewczej. Zakup odżelaziacza wody wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, dlatego wiele osób rozważa poszukanie stacji uzdatniania z drugiej ręki. Dowiedz się, dlaczego jest to zły pomysł.

Nie wiesz, jak był eksploatowany odżelaziacz

Nawet jeśli sprzedawca zapewnia, że sumiennie przestrzegał zaleceń dotyczących częstotliwości regeneracji, to trudno jest uwierzyć mu na słowo – nikt przecież nie przyzna się, że odżelaziacz był „maltretowany” koniecznością uzdatniania wody czerpanej z jeziora, a regeneracja wypadała wtedy, gdy właściciel sobie o tym przypomniał.

Kupując używany odżelaziacz musisz się więc liczyć z tym, że urządzenie będzie mocno wyeksploatowane, a doprowadzenie go do porządku może podnieść koszty do takiego poziomu, jak w przypadku zakupu fabrycznie nowego urządzenia.

Może się okazać, że trzeba wymienić złoże

Takie ryzyko zawsze istnieje, ponieważ wszystkie złoża stosowane w odżelaziaczach – zwłaszcza jonowymienne – mają ograniczoną trwałość. Pojemność złoża zwykle wyczerpuje się po około 5-8 latach użytkowania, a najtrwalsze potrafią wytrzymać około 10 lat. Jeśli więc trafi Ci się okazja zakupu odżelaziacza, który przepracował u poprzedniego właściciela blisko dekadę, to musisz się spodziewać konieczności wymiany złoża – a to oznacza wysokie koszty.

Nieprawidłowy dobór odżelaziacza do konkretnej wody i instalacji

Zakup używanego odżelaziacza bez wiedzy na temat jego parametrów, przeznaczenia oraz dopuszczalnej zawartości żelaza w wodzie jest skrajnie nierozsądny. Taka stacja uzdatniania może nie poradzić sobie z oczyszczaniem Twojej wody, narażając Cię tylko na niepotrzebne koszty.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem zawsze jest powierzenie doboru odżelaziacza ekspertom, którzy poproszą Cię o przedstawienie wyników badań wody oraz parametrów źródła. Dopiero na tej podstawie można rzetelnie zaproponować konkretną stację uzdatniania. Zakup używanego odżelaziacza „na oko”, kierując się tylko krótkim opisem sprzedawcy jest zbyt ryzykowny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie